Sunday, January 31, 2010
Tudományos vidámpark - Egy senki vagy!!!!!!
"Az amerikai Természettudományi Múzeum elkészítette a jelenlegi legpontosabb és legátfogóbb, valódi csillagászati megfigyelések és adatok alapján készült filmet az Univerzum szerkezetéről."
"A Föld legmagasabb hegységéből, a Himalájából indulunk. A start után áthaladunk a bolygónk körül keringő műholdak pályáin (több mint kétezer van belőlük), majd fokozatosan eltávolodunk a Földtől, és megpillantjuk a Naprendszer bolygóinak pályáit.
Napunktól távolabb az ismert csillagképek legfényesebb csillagait is láthatjuk - a szemléletesség kedvéért kiemelték őket az animáción. Ezt követően egy gömb körvonala mutatja azt a távolságot, ameddig a Földről e sorok írásáig eljutottak a rádióhullámok, tehát ameddig még vehetők lennének civilizációnk rádiójelei.
Ezt követően átszeljük körülbelül 200 milliárd csillagot tartalmazó Galaxisunkat, a Tejútrendszert, majd más galaxisok mellett haladunk el. A galaxishalmazok egyenetlen eloszlását, a szuperhalmazok szerkezetét két nagy legyezőre emlékeztető formában láthatjuk - a két sötét, háromszög alakú térség a Tejút sávja miatt megfigyelhetetlen a nagy távcsöveknek is.
Végül a legtávolabbi ismert objektumokat, a legelső galaxisokat és kvazárokat (ősi galaxisok aktív magjait) is elhagyjuk, majd a háttérsugárzás képében az Univerzum keletkezésének idejéből visszamaradt, az egész Világegyetemet kitöltő alacsony hőmérsékletű elektromágneses sugárzás forrását is elérjük. Utóbbi egyenetlen eloszlását kékes és vöröses foltok jelzik. Amikor legtávolabb jutunk kiindulópontunktól, egy gömböt láthatunk, amely a 13,7 milliárd fényév sugarú ismert Világegyetem határát jelzi. Végül visszatérünk a Földre, és közben jobban megfigyelhetjük a Tejútrendszer fősíkjának porfelhőit.
A filmen látható objektumokat a 2009-es tudományos ismeretek alapján ábrázolták, ezért méretük és a filmben egymáshoz képest lévő távolságuk a valódihoz közeli. A filmnek megfelelő utazás a valóságban nem hajtható végre (még ha lenne hozzá technológiánk, akkor sem), mivel a filmben az Univerzum egyre korábbi állapotait látogatjuk végig - tehát a térbeli utazás mellett az időben is haladunk, méghozzá visszafelé, a 13,7 milliárd évvel ezelőtti Nagy Bumm irányába."
origo.hu
Könyvajánló - A száz könyv
Hamvas Béla A száz könyv című munkáját John Cowper Powys a One Hundred Best Books inspirálta.
Hamvas így ír Powysról, akit a 100. helyre tesz a könyvében:“John Cowper Powys műveiben nagyzenekar játszik: ez a szédítő szimfónikus sokszólamúság az embert eleinte lehengerli, később felüdül tőle, végül életszükségletévé lesz. […] Powys a tengertől tanult meg irni. Az egész, a teljes, az összes-minden ember beszél belőle, minden tulajdonsága, tehetsége, testrésze, képessége, hibája, bűne, minden szelleme, kísértete, őse, utóda, angyala, démona és ördöge.”
Miután Hamvas elküldte a kész könyvet (sajátkezű fordításában természetesen) Powysnak, ő így válaszolt (1947 március 11-én):
"O how deeply I was honoured and gratified by all you said fo me in
your 100 Books. I was so pleased. It was excellent of you my dear Béla
Hamvas, to send that good translation with the beautifully printed
original.
I am so proud to possess this little volume! Aye! it gives me such deep
satisfaction to be a living character in your beautifully presented Puppet-
Show of a whole Planet’s writery!
And O my friend how wonderfully you have handled our coarsegrained
heavy-hitting frost-bitten sea-sandy and sea-shoal rocky tongue!
in this discourse of yours on the Golden Age and the Apocalypse. I have
put this precious document away among life-kept treasures & shall keep
it safe till I die."
Saturday, January 30, 2010
Friday, January 29, 2010
Thursday, January 28, 2010
Meditáció
új sorozatot indítok Meditáció címen, amely személyes tapasztalat alapján íródik majd, mindössze pár részen keresztül.
ma felkerestem a London Meditation Centre-t, mert régóta dédelgetett álmom, hogy a David Lynch által gyakorolt transzcendentális meditációt elsajátíthassam.
mikor nekivágtam Londonnak, titkos vágyam volt, hogy tanulhassak itt kint erről a módszerről. hogy miért nem tettem ezt meg eddig, amikor volt rá egy évem és 3 hónapom? ez nem ide tartozik, talán majd máshol beszámolok róla. egy nyomós ok a sok közül a pénz, mert rohadt drága egy kurzus, ami ráadásul rövid is,csak pár nap, pár óra. ezért kb. 500 fontot kell fizetned a TM-nél. és hiába tettem tűvé az egész google birodalmat, semmi leírást nem találtam a pár lépcsős módszerről. még könyvet is vettem, de tudományos okoskodáson kívül nem volt benne semmi, mint ahogyan a David Lynch: Hogyan fogjunk nagy halat? című könyve is csak egy ízelítő maximum. pedig tudom, hogy nagyon egyszerű az egész metódus, mégsem osszák meg az infót.
(most azért belefutottam két jónak ígérkező könyvbe,meg is rendeltem őket:
Everything You Want to Know About TM -- Including How to Do it
Science of Being and Art of Living: Transcendental Meditation)
na most hát, eljött az idő, hogy hamarosan kiteregessem a transzcendentális meditáció alaplépéseit (ingyen, a Radio Coston!), persze konyhanyelven.
a kurzust remélhetőleg elkezdem egy hónapon belül. a London Meditacion Center a védikus meditáció címszó alatt egy az egyben a transzcendentális meditációs gyakorlatot fedi. mivel ők függetlenek a nagy TM centertől, más szavakkal reklámozzák ugyanazt a honlapjukon. és olcsóbbak is. reményem szerint 200 fontból megúszom a négynapos kurzust, ami kb. négszer két órát ölel fel. természetesen utána is visszajárhatsz, ingyenes csoportos meditációkon is résztvehetsz, ezen felül méregdrága hétvégi kiruccanásokat is élvezhetsz, ha vastag a pénztárca és ha szereted a mézesmázos szeanszokat. az utóbbit kihagyom.
az első benyomás pozitív. voltunk vagy 15-en az első bemutatkozó beszélgetésen. Jillian, a tanító, kedves teremtés, látszik, hogy szívből csinálja, így szerencsére nem beszél hülyeségeket, de azért még óvatos leszek egy ideig. a fent említett Lynch könyvet ő is lebegtette, mire mondtam neki, hogy jó jó, de nem sok értelme volt az írásnak, többet vártam, bármennyire is rajongok a filmjeiért. és zokon vettem, hogy sehol semmi leírás, pedig de jó lenne.
a pénzhez való viszonyuk is szimpatikus. a fizetésedhez mérik a kurzus árát. ha jól értettem, egy heti fizudnak örülnek, de ha nem megy, nem gond, megoldják valahogy. szóval erőlködnek, hogy mindenkinek jó legyen. a hétvégén megírom nekik, hogy mennyit tudok rászánni. ha nem örülnek, majd mondom, hogy sokkal nagyobb guru leszek, mint ti és ezzel a lépésemmel tönkrevágom a lynchi alapítványt is.
Színes Rovat (Gépház)
A gombahölgy várja az udvarlóját,
vagyis, a kaktuszhölgy!
Tehát, a szúrós kaktuszhölgy, elpirulva, pironkodva,
Olyan, olyan középkorú hölgy, olyan 54-5-6 éves,
és vár egy ilyen fiatal...
és ha megérkezik az udvarló,
pont azt fogja hinni, hogy én púztam,
olyan 54 éves koromban,,,
Vannak tehetséggel megáldott emberek, akik a megfelelő izomzattal különböző dallamokat képesek eljátszani (elfingani). Ilyen volt a legendás fingművész Joseph Pujol aki 22 éven keresztül (1892 -től, meghalt 1945-ben) a Párizsi Varieté Moulin Rouge - ban (Vörös Malom) hatalmas sikereket ért el. Többek között utánozta a zivatart, ágyukat és több tucat nemzeti himnuszt. Ezt a technikát "Petomanen" nak hívták („A fing“ franciául "le pet"). Ez nem a természetes baktériumok álltal erjesztett gázokon alapult, hanem azon különleges tehetségén, hogy a fenekével szívta a levegőt! És READ MORE se kutya,a szöveg fölé ugrik a klipp. Hát, jaj, milyen csúnyaság,
nekem egy, a nózimról lóg itt a harisnya
Hát, milyen érdekes, hogy a nózimról
lóg itt a harisnya
Hej, itt van! Kitaláltam! Tehát
Wednesday, January 27, 2010
0102 - Kölcsönpofon visszajár
Az első menetben alul maradtam, de rágyúrtam kicsit. Hát igen Tomi, egyszer fenn, egyszer lenn...
Rapid Filmklub - Engedj be!
január 29. péntek 20.30
Dunaszekcsői Művelődési Ház
Tomas Alfredson: Engedj be! (Let the Right One in, 115 perc, 2008)
színes, feliratos, svéd film
Mindenkinek kötelező!
rendzsaw korábban írt már többször is a filmről
Tuesday, January 26, 2010
Monday, January 25, 2010
Tudományos Vidámpark - bootleg
baksa peti kérdezte valamikor, mi a franc az a bootleg. senki sem tudta pontosan megmondani, bár mindeki közel járt.
csízma és lábérzékeny tudósaink utánajártak a dolognak
az eredet sajnos a szeszcsempészekhez, és a férfiak csizmájához kötődik. semmi nő és semmi láb.
189... ben vagyunk, az amerikai mexikói háború után az olcsó kukoricaszesz elárasztja az amerikai piacot. a protestáns és istenhívő amerikai kormányzat a bűnözés melegágyát látja az égetett szeszekben, (sic!) ezért minden desztillált alkoholtartalmú ital árusítását hivatalos engedélyhez köti, ami olyat is megszab, hogy a bolt, ahol ilyet árulnak, nemhogy nincs templom, posta, bank és iskola közelében, de pl. nem láthatja séta közben terhes nő.
a kovbojok a préri hideg éjszakáin a kávét is viszkiből főzték, mivel a környék vizei a marhacsordák ürüléke miatt fertőzöttek voltak.
namost képzeljük el a helyzetet.
a préri hősei száraz torokkal átruccannak mexikóba, vagy az ebadta marhái kanyarodnak rossz felé egy időszaki vízmosásban a san franciscói marhavágóhidak felé menet.
az első mexikói kocsmában aztán muszáj inni valamit, de a szuvenírt és a poggyászt a dühös kékruhás lovassági határőrcsapatok másnap nagy haszon, - az akkor és azóta talált azték kincsekből ma is létező múzeum létesült hustonban - és tiltott áruk reményében kutatják át, egy dolgot hagyva csak ki, a csizmát, amit ezek a marhapásztorok sokszor hónapokig nem vettek le.
a csizmaszárban pedig, nagyjából a boka felett, kiki saját ízlése szerint...
ebből az üvegből egymásnak ingyen adtak.
honnan van, kérdezte aztán a városban, mondjuk kansas cityben joanna, a kurtizán-
jacktől a marhapásztortól.
a csizmám szárában hoztam! felelte jack.
egészségükre
közben glen miller a blueberry hillt játsza
eközben, talán new orleansban, vagy chicagóban, ahol az alkohol hiányával egyenes arányban nőtt a másik tudatmódosító szer, a dzsessz szerepe, a fiúk egy kis pezsgésért eljátszanak egy számot, amit nem ők írtak.
a tömeg ujjong, és a trombitás belekezd egy szólóba, ami az eredetiben nincs benne, mert a pillanat elragadja.
a tömeg ujjong. a pillanat elmúlik, de a zenekar másnap elgondolkodik, tetszik nekik a dolog, és átdolgozzák a slágert, kicsit a maguk módján, de a fő vonalakat megtartva.
ugorjunk most egy-két évtizedet, amikor a hippik, koncertről koncertre, éppen azt az útvonalat használták, mint korábban jack és barátai, a marhavágóhidak és san francisco felé, és sokuk csizmában járt, amit akár hónapokig nem vettek le.
namármost a technika ugrásszerű fejlődésének köszönhetően a hippik autóiban
már volt magnetizált vasoxidos filmréteggel ellátott szallag lejátszására képes szerkezet, azaz, magnó.
itt egy korai példány:
itt olvasható a magnókazetták története
tehát volt magnó, volt csizma,
ami nem volt, az a zene
legalábbis annyi, hogy ezeken a hosszú utakon végig hallgatni lehessen valamit.
namármost a koncerteken a felvételek lehetősége adott volt, mivel valami régi veterán egy benzinkútnál elmesélte a csini hippilánynak, hogyan is jutottak a nagyapjáék piához az ínséges időkben.
az így, illegálisan szerzett felvételek pedig a kocsi magnójában landoltak, ahol boldogan hallgatták, végig a nyugati part felé.
aztán ezeken a felvételeken olyan számok is hallhatóak voltak, amiket a zenekarok csak az adott helyen, a pillanat varázsa alatt játszottak
két példa:
gondoltuk volna, hogy a metálnagypapák ekkora slágert játszanak?
a hely varázsa:
aztán a kazik egy lsd- és egyéb mámoros buli után ottmaradtak egy friscói ügynök zsebében, vagy az éjjeliszekrényen, vagy a magnóban, és az ügynök jó pénzt sejtve kiadta őket.
őket a kiadók fáklyákkal és kiegyenesített kaszákkal üldözték a gyehennáig.
mára a bootleg kifejezés a tánczenébe vándorolt.
az ünnepelt djk, akik producerként zenéket is szereznek, egy buliban nem csak saját számaikat teszik fel, ha jó a buli, hanem összekevernek egy ismert számot valami fasza kis grúvval, természetesen engedély nélkül, tudjuk milyen bajos a lemezjátszók mellől felhívni bárkit, hát még az elfoglalt sztárokat - csak azért, mert éppen jól jön ki.
aztán, ha nagyon jól sikerül, másnap, kicsit kótyagosan megpróbálják megint, és ha bejön, akkor mehet a hívás, és megszületik az offisöl bootleg, ami kiadható, és mindeki részesedik belőle.
bár jelenleg csak sejthetjük, mi minden lapul napjaink csizmáiban.
itt magyarul, logikus és kimerítő wiki
még kimerítőbb és talán még logikusabb magyar magánoldal
Sunday, January 24, 2010
Radio Costumes - Egy sárga kabátka ürügyén
Vermeer van Delft: Nő göngy nyaklánccal
...nem olyan régen Vermeer képeket nézegettem és akkor fedeztem fel, amit előttem már sokan, hogy van ez a sárga kabátka...
egyenlőre csak felületesen néztem utána a témának, idegyűjtöm, amiket találtam, leginkább csak címszavakban. ( a legtöbb információt Vermeer festményeivel kapcsolatban az Essential Vermeer.com oldalon találtam)
- körülbelül 1662 és 1672 között, Vermeer összesen hat festményén szerepel ez a kabát.
ezek a képek a következők:
1.a korábban már említett Nő gyöngy nyaklánccal
2. Lanton játszó nő
3. Levelet író nő
4. Hölgy szolgálólánnyal és levéllel
5. A szerelmes levél
6. Gitáron játszó hölgy
- külön érdekesség, hogy a Gyöngymérő nő című képen, egy ehhez nagyon hasonló szabású, sötétkék kabátka szerepel:
- a kabátka rövid, bő szabású, könyékig érő puffos ujja van, szőrmével bélelt vagy szegett. Maria de Winkel kosztüm kutató szerint, a hölgyek hétköznap viselték otthon, a téli hónapokban, de a szőrmebélés valószínűleg kivehető volt, így melegebb napokon is hordhatták a kabátkát. első ránézésre talán azt gondolnánk, hogy a Vermeer képeken látható sárga kabátkát hermelin szőrmével szegték, de ennek ellentmond a tény, hogy a hermelin, borzasztóan drága és értékes szőrme volt, csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak, Maria de Winkel szerint ezt a kabátkát valószínűleg festett mókus vagy macska szőrmével szegték.
- fennmaradt egy leltár jegyzék, amelyet néhány hónappal Vermeer halála után, 1676 februárjában készített J.van Veen jegyző, és amelyben szobából szobára felsorolja, milyen vagyontárgyak maradtak a művész házában. A nagy szobában található vászon és gyapjúneműk között említést tesz egy sárga szatén kabátkáról, fehér szőrmebéléssel.
- Vermeer néhány kortársának a festményein is felfedezhető ehhez hasonló kabátka. a legfőbb különbség, hogy míg Vermeer mindig derékban bő laza szabással ábrázolta, más festők képein gyakran feltűnik derékban húzott változatban is.
Gerard Terboch: Egy pohár limonádé
Pieter de Hooch: Nő és szolgálólány az udvaron
Nicolaes Maes: A rosszcsont dobos
Gabriel Metsu: Levelet olvasó nő
Gerrit Doue: A fiatal anya
Jan Steen: Reggeli készülődés
- csak szemezgetek, mivel a kortársak festményeinek vizsgálata nemcsak divattörténeti, hanem művészettörténeti kérdéseket is felvet.
ez egy másik vizsgálódás tárgya lehet majd, hogy mit viseltek az emberek és ebből mit és hogyan örökítettek meg a festők
Saturday, January 23, 2010
Summerhill
Korábban már megemlítettem egy kommentben egy angliai demokratikus iskolát. Rajta vagyok egy levelezőlistán, amit egy magyar Summerhill hívő - Fóti Péter - indított, annak érdekében dolgozik ő, hogy Magyarországon is elinduljon valamiféle demokratizálódás az oktatásban. Készült egy film Summerhillről. Most került fel a youtubera magyar felirattal is. Az alábbiakban Fóti Péter tartalmi összefoglalója olvasható, meg a film is megtekinthető.
Az angol oktatásügyi kormányzat az 1990-es évek végén elhatározta, hogy bezáratja a világhires Summerhill iskolát, amelyet 1921-ben hozott létre a skót A.S. Neill. Az iskola mindig is a közismert angol tolerancia próbaköve volt számos okból. Az egyik ilyen ok az volt, hogy az iskolában kezdetektöl fogva nem volt kötelezö az órák látogatása, a gyerekek annyit játszhatnak, beszélgethetnek amennyit kedvük tartja. Az iskola felfogása szerint az akademikus tanulás nem fölérendelt tevékenysége a gyerekkornak. A tolerancia másik próbaköve az, hogy az iskolában egy valódi iskolai önkormányzat müködik, amely nem csupán nevetséges kérdésekben dönt, hanem egy ember egy szavazat elve alapján tényleges és széles hatásköre van.
Az angol kormányzat az iskolát a 90-es években évente értékelte, kereste az okot, hogy bezárathassa az iskolát. 1999-ben ugy döntöttek arra kényszerítik az iskolát, hogy vezesse be a kötelezö óralátogatást. Az iskola felvette a kesztyüt, és megtámadta az oktatásügyi kormányzat döntését. A perre 2000-ben került sor, a média figyelme melett. Az iskolai gyerekek számos levelet irtak volt diákoknak, és igy szedték össze a perhez szükséges pénzt. A per három tárgyalási nap után azzal végzödött, hogy az oktatási kormányzat egy peren kivüli kiegyezést ajánlott az iskolának. A meghátrálás oka az volt, hogy kiderült, Summerhill - az iskola tudta nélkül - fel volt véve egy listára, amelyen olyan iskolák szerepeltek, amiket különösen alaposan, és gyakran kell felügyelni. A törvények szerint azonban erröl az iskolát is értesiteni kell, és ezt az angol iskolafelügyelet elmulasztotta. A peren kivüli kiegyezést, amely valójában az iskola gyözelmét jelentette az iskola diákjai a törvényszék termében megtartott iskolagyülésen megvitatták és elfogadták.
A BBC régen elhatározta, hogy ez az egész per megér egy filmet. 2006-ban azután megszületett a döntés a film készítéséröl. A filmet 2008 elején mutatta be a BBC. A youtube-ra feltöltött film alatt magyar felirat is olvasható.
JOM&TERRY musical animáció
Már megint ellopták a nevünket!
http://port.hu/pls/th/theatre.directing?i_direct_id=15071&i_city_id=3372&i_topic_id=19&i_county_id=-1
Kundera: A függöny
a mester már 80 éves. kritika itt.
most olvasom. meghökkentő egyszerűség, még meghökkentőbb gondolatok a regényről és a regényírásról. mindent újraolvasok tőle! :)
Filmajánló - The Limits of Control
Jim Jarmush a Szellemkutya óta (egy aranyos jelenet itt) láthatólag rajta maradt a meditációs ösvényen.
a The Limits of Control az a fajta film, amit moziban kell megnézni (mondom én, aki letöltöttem, de csak az angol felirat miatt, így másodszorra már moziban nézem, mert rászoktam, hogy ami jó, azt minimum kétszer.
és azért moziban, mert gyönyörű tiszteletadás ez a film a régi filmek mozijának.
ahhoz, hogy kikapcsolódva tudjak tanulni, mindeféleképpen a keletiekhez kell fordulnom. elsősorban Abbas Kiarostamihoz, vagy Kitano Takeshihez, vagy Park-Chan Wookhoz, vagy Takashi Miike-hez.
az amerikai filmeket egyszerűen nem veszi be a gyomrom, mert megáll a tudásuk annál, hogy a családi értékeket óvják, védjék ill., hogy az egyéniség mindenhatóságát dicsőítsék. (játék következik: olyan amcsi filmeket kell mondani ( kivéve Kubrickot és a Coen fivéreket), amelyek nem a fenti kategóriába tartoznak.az experimentális művektől most tekintsünk el.)
a The Limits of Conrtol is sajnos ide tartozik, viszont jelen esetben az egyéniség kihangsúlyozása már nem pálya, mindez a háttérben marad. tehát nem az a lényeg, hogy hogyan legyünk egyéniségek, hanem az, hogy hogyan ábrázolható az a közeg, ami az én egyéniségem ellenében van, ami pusztán csak körülvesz, amit elszenvedek stb., ami nem én vagyok. a súlypont az egyéni vizsgálatra helyeződik, tehát együtt haladunk a (főszereplő) személlyel azon a bizonyos misztikus ösvényen, ami egy alapos megfigyelésen alapszik. figyelni, megfigyelni, nem részt venni, passzivnak lenni, de - különösebb erőkifejtés nélkül - mégis cselekedni.
a szabadságért meg ölni kell. megölni a saját földi énünket, hogy megszerezzük az égit, ha van még olyan.
extra. zene a filmben.
Ne szégyeld!
1990
mostani füllel azért hiányzik alulról egy húzós és vasbetonszilárd basszusszólam
meg az erobikos csajszik, akik utánunk edzettek.
mi pedig boldogan kukkoltunk:)
mer hát csodát láttunk :)
az egyik dalt nem találtam, majd később.
na itt van
Friday, January 22, 2010
Thursday, January 21, 2010
Jazz Cost - Suntory Whisky
Ron Carter on bass
Herbie Hancock on piano
És végül - bár ez nem jazz, de ideillik - 14 Carat Soul
Nem szeretem a whiskyt, de most meginnék egyet...
Rapid Filmklub - A nyolcadik utas: a Halál (rendezői változat)
január 22. péntek 20.30
Dunaszekcsői Művelődési Ház
Ridley Scott: A nyolcadik utas: a Halál - rendezői változat (Alien, 1979, 117 perc)
színes angol-amerikai sci-fi
erre még érdemes ránézni
Wednesday, January 20, 2010
Tuesday, January 19, 2010
Képköznapok Vlog
Találtam a gépen pár képköznapi vlogot. Elfelejtettem feltölteni, pótlom.
Monday, January 18, 2010
Sunday, January 17, 2010
Einsturzende estére
Einsturzende Neubauten - Blume
A halott virágok...és a nők.
japán?
Jóccakát
London Life-hoz, Anglia Life
A "most még" bőkezű angol szociálpolitika egyik juttatása munkavállalóknak.
Egy kis kosztpénz- kiegészítés a hónapban: (havi 250-100pounds, egyéni elbírálás, fizetéstől, lakhatás,etc. függően...)
http://taxcredits.hmrc.gov.uk/HomeNew.aspx
check it out!
Saturday, January 16, 2010
Electric Cost - The Bays
The Bays
hosszú és kitartó keresés után találkoztam egy basszgitárossal, Tim-mel, aki már évek óta nem játszik (rázogatta is a kezét rendesen jamming alatt, mint ahogyan én is). mondtam neki, hogy küldjünk egymásnak zenéket, amiket szeretünk, így jött a The Bays. nagyon jó elektronikus anyagnak tetszik...végre valami friss szellő legyintette az arcomat...
Friday, January 15, 2010
BKV-pótló mozgalom
ezt a levelet kaptam, még mindig aktuális
Csütörtökön felvirrad a BKV sztrájk harmadik napja, harmadik napja fogunk
fagyoskodni a megállókban, állni a dugóban, gyalogolni órákig a szmogban és
nézünk majd mindenkire igen morcosan.
Ez egy jó alkalom arra, hogy megmutassa Budapest, mennyire képes segíteni
önmagán, mennyire vagyunk képesek egy kicsit rendesek lenni egymással.
Csütörtökön vegyél fel az autódba gyalogosokat, és stoppolj bátran, ha
buszra
várnál.
A BKV-pótló Mozgalom 3 szabálya az autósoknak:
1. Írd fel egy A4-es lapra melyik városrészbe mész.
2. Tedd jobboldalt előre a szélvédő alá.
3. Ne kérj pénzt a fuvarért.
A BKV-pótló Mozgalom 3 szabálya a gyalogosoknak:
1. Csak azt az autót intsd le, ami a te irányodba megy.
2. Csak akkor beszélgess, ha a sofőr is beszélgetni akar.
3. Kedves dolog, ha van nálad 100 Ft megköszönni a fuvart.
Buszmegálló az alapértelmezett találkozópont, a KRESZ szabályait azért ne
felejtsd el teljesen!
Ahhoz, hogy működjön a rendszer, el kell juttatnunk a lehető legtöbb
emberhez.
Küldd tovább ezt a levelet budapesti ismerőseidnek!
Facebook
Blog
BKV-pótló: Helyette jár
PS: Ha már a 4K! a hírlevélen ilyen jól összejöttünk fiatalok, autósok,
újságírók és rendőrök, kérjük, hogy mindenki a lehetőségei szerint segítse
ezt
a kezdeményezést..
Thursday, January 14, 2010
Found Photos
már akkor tudtam, hogy az egyetlen menekvés, ha befelé futunk.
ezt hívták kommunizmusnak. ott vagyok középen.
ugyanez a fiú készítette ezt a képet kb. 20 év múlva.
Blog ajánló - Pécsi Búvár
tomdd barátunk ajánlotta figyelmembe ezt a blogot és én tovább ajánlom: Pécsi Búvár
mostantól elérhető a Haverok, buli, fanta menüpont alatt is.
"Rembrandt és Rubens női"
szóval, az úgy történt, hogy most egy kicsit felfedeztem magamnak Bródy Sándort. Találtam egy-két írását a mek- en, abból választottam ezt a részletet.
Rembrandt és Rubens női
A női szépség tipusát Európa számára - amint mondtam - minden kétségen kivül a görög szobrászat állapitja meg. A tipus marad egészen a nagy németalföldi mesterekig. Rembrandt - nekem legalább - a legnagyobb mester, aki az olasz renaissance nagy alakjait kétségkivül ismerte és szerette - állitólag Palmája és Lionardo da Vincije is volt magángyűjteményében. A leydeni vizimolnár fia már nem a keskenyarczú, szűkhomlokú Venust, avagy Madonnát tartja szépnek, hanem azt a hollandus nőt, aki közelében él, egyéni, föld illatu és eleven.
Az egyéni, a race női szépség előtérbe lép. Rembrandt bizonyára szépnek tartotta első feleségét, Saskiát és a másodikat, Hendrikjét is. Egyiket sem idealizálta, sőt van egy arczképünk Saskiáról, a melyen a patriczius leány egyenesen komikus egy kissé. A mi mesterünknek azonban az volt a fő, hogy egy izgatottan eleven, kiváncsian élveteg nőt ábrázoljon. A második feleségét, Hendrikjét, fürdő görög istennőnek pingálta meg. A görög istennőnek azonban olyan hatalmas és jóltáplált tagjai voltak, mint egy holland cselédleánynak a régi jó időkben és ahol a cseléd - az asszony. Ez a leány elébb szolgálója volt Harmens van Rhyn úrnak. A németalföldi, amint mitológiai, históriai és polgári képeken a maga véleményét elmondja a női szépségről, azonositja magát kar- és honfitársaival. A nő legyen erőteljes, élveteg, sok gyermek szülőanyja és sok-sok férfi kedvese. A rejtelmesség, a szentképszerűség, a nő istenitése, a fanatikus nő-kultusz ime véget ért. Rafael Sanzio még mint isten anyját festi meg, glóriolával a feje körül kis kedvesét. Rubens a hitvesét meztelenül, de nem szűziesen ábrázolja és annak teménytelen rózsás húsát mintha martalékul dobná oda a világkultúrának. Rubens második felesége, mint a női szépség tipusa, bizonyos, hogy jogosult, s attól tartok, hogyha a nem is műveletlen férfiak többségét megkérdeznők, hogy ki tetszik neki jobban, a Boticelli "Prima vera"-jának első hölgye-e, vagy a prémbe alig burkolt meztelen Rubensné, ez utóbbit választaná. (Magamról se tudom nem rá szavaznék-e.) Az antwerpeni buja fantáziájával nagyot változtatott azon a képzelődésen, amely a női szépség körül bizonyos mértékben már megállapodott. A férfi érzékiségét s ennek őszinte bevallását nagy bátorsággal és korlátozhatatlan temperamentummal vitte bele a problémába. Sok okom van azt hinni, de bizonygatni nem merem, mert kicsiny hozzá az apparátusom, hogy az asszony szépségének a tipusát, bizonyos korszakokban művészek határozzák meg előre és a tömegek az ő szuggesztiójuk alatt fejlődnek ki izlésükben. Szóval nem lehetetlen, olvasó, hogy imádatod tárgyát nem szabad szemmel, hanem valamely nagy piktor, vagy pláne egy egész műtörténet képein át látod.
Líra rovat
Kicsit a Bt vs Baksapeti vitára is ráillik. Mindenki értse, ahogy gondolja. Én viccből írtam egy kocsmaasztalnál.
Versíró versenyek a Winstonban sorozat:
Szóból ért az ember,
s cselekszik jó kedvel,
ha szó értelme vidám:
egyetértés vitán,
vigasztalás bajban,
biztatás, ha baj van.
Egy „szeretlek” a nőnek,
egy bók a széptevőnek:
a lánynak szép a haja,
a pasiknak a kaja.
Szótól sír az ember,
s fonnyadoz rossz kedvel,
ha szó értelme gonosz,
ha lelkeket megmotoz,
becsmérel, s gyötör;
a szadistának gyönyör.
Egy „bazmeg” a barátnak,
egy „utállak” Anyának,
mely örökre megmarad.
Nem szabad, nem szabad!
Wednesday, January 13, 2010
Líra rovat
Visszaolvasva egészen viccesen béna, de akkoriban kicsit büszke voltam, hogy félálomban, napi 8 órás műszakban mikre nem vagyok képes. A mű keletkezésének körülményei valószínű a FotoFilmDigital KFT Jókai úti üzletének stúdiójában voltak fellelhetők, úgy 2002-2003-ban. Akkoriban rengeteget ültem a gép fölött, esküvői videókazettákat digizni ésatöbbi...tehát ebben kevesebb a jambus.
FF
Alszik Freud fasza,...
...
nem pendül a kasza,
s kő sem miveli már,
mint régen: a hínár.
Néz.
A falra vetülő árny:
képzelt meztelen lány,
S mivel, meg nem kaphatja
és tollat rejt kalapja:
Leírja.
"Gyermekkori bántalom:
nyáron bent az ágyamon,
fél kezemen jövőmmel
-bár szóltam, hogy jöjjön el-
cserben hagyott ah leány,
lényegtelen-ahh, ez ám:
férfimunka volt, csak sok
takaritani is fog -hmm-
a fene az!
s mikor már édesanyja
rá-rá szólt, és erkölcsös
tanokat is böfögött
akkor kis Freudunk tudta:
Könyv lesz ebből, s elillan'."
Később egy városi ház
merevített víz-falát
Jelöli.
S míg mögötte
elmegy egy ifjú pár, röhögte:
"Nézd, drágám mekkora!
Kinnek lenne gussztussa..."
Hátat fordít Freud,
S nedves cipőtalp,
nyomai viszik,
leül, aztán iszik,
s rázendít ismét:
"Kiben túlteng a lét!
Pénisze nyurga, verge
Ki nagyra, dobra verve
hordja, csak csotronga."
Freud mondja, s gondolja:
"Ha mindezt leírom,
beköttetem kiadom,
a sztárságot vállalom,
végre lesz má' sok csajom!
Hócipővel, vastüdővel,
nyurga, verge hímvesszejjel,
- de keménnyel! -
hátulról nyomkom,
a modern Thelephonon,
s mérgében kérdezi
"Felszarvazott a Mari...?
Megint."
Tuesday, January 12, 2010
Pécs 2010
"Ez pedig tanulságnak is valami. Mert jól példázza, mint bízza rá magát az ember olyanokra, akiknek esze ágában sincs, hogy komolyan vegyék a baját.
Egyszóval, így hajt fejet a szegény, s méghozzá ingyen, csakis azért, mert a másiknak kedvez a szerencse. S ő máris alázatos, a keservét. Nem tesznek érte semmit, s ő mégis hajbókol. Talán abban a reményben, hogy majd csak kijön ebből az ő számára is valami. A fényből meg a pénzekből. Holott hát semmi se jön ki – s ezt kellene végül is tudomásul venni a világnak. Mármint a kevésbé szerencsés, keserű felének.
Hogy hiába hajtja le a fejét. Hogy tehát az alázat nemcsak csúnya mesterség, de haszontalan is. S bár nekem sose volt kenyerem, de hogy így fogok majd én is beleesni…"
(Füst Milán: A feleségem története)
Monday, January 11, 2010
Rapid Filmklub - Melquiades Estrada három temetése
január 15. péntek 20.30
Dunaszekcsői Művelődési Ház
színes, amerikai-francia film
Education - Gaye Bykers On Acid
A vicces nevű zenekarról nem is írok semmit, mert én is most ismertem meg, itt van a wiki szócikk inkább olvasgatásra.
(Egy csomó) mindent maguk csináltak, például zenét szereztek, ehehe, de például a klipeket is ők csinálták asszem, ami a nyolcvanas években még nem volt annyira evidens (most sem). Hát, nem is lettek valami óriásiak, de azért van bennük fantázia.
Ja, és úgy ismertem meg, hogy a Royalban feltette Pepe a lemezjátszóra az egyik maxit, mert van neki, a vásárban vette, ugye?
Stylusuk az indusztriális, pszichedelikus poszt-punk-tól indult:
Nem értek el komolyabb sikereket a zenéjükkel, a kommentezők is inkább a zenekar családtagjainak leszármazottai, leszámítva néhány egzotikus rajongót.
A harmadik hozzászólás ChuckMamuck (Csehországból) szerint adtak ki olyan lemezt, amelyen nem volt lyuk (Drill Ya Own Hole), a kedves vásárlónak kellett azt kifúrni rajta.
Itt is még kicsit induszpszicho, olyasmi mint az Alien Sex Fiend vagy a KMFDM:
Gyönyörű videoklip, bár ezt nem ők csinálták:
Miből lett az Acid House?
És egy nagyon szép remix, remek fesztiválozós, bulizós jelenetekkel. Ha a többit lusta voltál megnézni, ezt mindenképpen ajánlom:
Ki ne szeretne legalább egyszer az életében autószerelős kezeslábasban ropni fényes délben? Éljen a house!