3 perces rövidfilm. FUTURE SHORTS PRESENTS.
Saturday, February 28, 2009
Friday, February 27, 2009
Emlékmegosztó
egy kis szemezgetés
Elindul a Dallas
Halász Péter utolsó színháza
Neurotic
ABBA vagy Boney M ?
A.E. Bizottság - 1993 augusztus 13 péntek
Thursday, February 26, 2009
Wednesday, February 25, 2009
Tuesday, February 24, 2009
David Lynch on Twitter
nem újdonság a Twitter, de....
érdemes regisztrálni és rákeresni valami kedvenc emberünkre, mert a hírességek is használják ugye. jelen esetben pl. Lynch, akire rákerestem és kiderült, hogy ő is napi szinten twitterezik!!! (ja és Obamát is bejelölheted)
mi a twitter? egy max 140 karakteres bejegyzés a napi dolgaidról, legyen szó bármiről, pl. "most iszom a kávémat, de kurva jó nekem!" vagy "milyen segge van ennek az angolnak itt, ni!" amit mások örömmel elolvashatnak. ennek a twitterezésnek a hasznát most kezdem csak látni, ez amolyan world wide chat. bejelölöd az embereidet, aztán élvezkedhetsz rajtuk, hogy hoppá, pont most megy a király a wécére.
Radio Cost Kívánságműsor 9
ezt magamnak kérem, szépen.
Woah I, know I've been changed
And I know I've been changed
I know I've been changed
Angels in heaven done sign my name
Angels in heaven done sign my name
Well, I know I got religion,
Lord knows I'm not ashamed
Well, a holy ghost is my witness
And the angels done sign my name
Oh, I said: I know I've been changed
And I know I've been changed, yeah
Know I've been changed
Angels in heaven done sign my name
Angels in heaven done sign my name
Lord knows I've been converted
Lord knows I've been redeemed
Well, you can wake me up in the midnight hour
I'm gonna tell ya just a what I seen
I said: I know I've been changed
And I know I've been changed, yeah
Know I've been changed
Angels in heaven done sign my name
Angels in heaven done sign my name
Angels in heaven done sign my name
Angels in heaven done sign my name
Egy magyar vlog
na, végre egy magyar vlogger. szerintem még ő sem tudja magáról, hogy az (mert akkor nem egy sörreklámba bújna). mindegy miről van benne szó. ezt várom már egy éve, hogy jöjjön a forma. ne legyünk már tetük.
Monday, February 23, 2009
Sunday, February 22, 2009
London Travel 31
a jól ismert kétújjas jelzést egy újabb kontextusban ismerhettem meg. Ancsa mesélte, aki egy pub-ban dolgozik, hogy szokták ezt is mondani hozzá: See you Tuesday! Tehát viszlát kedden, ami magyarul azt jelenti, hogy menj anyádba.
a volt barátnőm, Ela. szép volt, rossz volt. ő van alul.
a mai nap májusi energiákkal töltődtem fel egészen a fejem búbjáig. ritkán sütött a nap mostanság, így nagyon odabaszott! ejj, de jól esik a magyar szleng!
a pálmafákért nagyon odavagyok. sok van belőlük és úgy tűnik, jól bírják a hideget is.
a szobám most. ilyenkor jövök rá, hogy mennyi szarom van.
itt vagyok benne én is, ha nem dolgozom.
néhány graffiti.
ezt a bicajt vettem 50 fontért. kb. 30-at ér csak, de nem érdekelt, elvittem. a márka: Capital. 3 sebbességes, és most figyelni: agyváltós! múltkor betekertem vele a suliig, kb. másfél óra oda az út.
ez már a negyedik csoportom a suliban. gondoltam, készítek egy fotót az utolsó alkalommal. pénteki nap volt, mindenki szó szerint hulla fáradt, én pl. alig bírtam a tudtukra adni, hogy akarok egy csoportképet, az agyam már teljesen elszállt. (na majd jól leírom lentebb, hogy miből áll egy napom sokszor.) ebben a csoportban talán négyszer voltam. nagyon közlékenyek voltak némelyek, amiért bírtam is őket nagyon. jobbra fönt két olasz, mellettem középen a tanár, másik oldalamon egy japó szépség, kiszedett szemöldökkel (ha tudta volna, hogy a bundásat szeretem, már rég japánul tanulok). fölöttem Vaclav, mellette egy algír srác, ő mellette pedig egy lengyel, aki az építőiparban dolgozik.
az olaszok azért vannak olyan sokan mindenhol a nagyvilágban télvíz idején, mert otthon nincsen szezon, így munka se nagyon. rengeteg az olasz Londonban.
egy másik csoportban volt Mi Saki japánból. őt megkértem, írja már le a nevét nekem. megkérdeztem, mit jelent a neve: gyönyörű virágzást. olyan teremtés volt, akire rá kellett szólni, hogy "Mi Saki, engedd el magad, dőlj már hátra!" mert annyire mereven ült a székén. nagyon bájos, nagyon fiatal lányka volt, aki nagyon nehezen tanulta az angolt. le a kalappal a japcsik előtt, akik jönnek angolt tanulni.
itt egy mondat a könyvünkből. van pár ilyen. a Look After alatti. ez a mondat rávilágít az angol gondolkodás sajátosságára. (én azt válaszoltam, hogy egy lóra. kérdezték, miért: mert nem vagyok nő.)néha hiányzik a dobolás, de ilyenkor segítek magamon.
ma találkoztam az egyik takarítólány kislányával Shirikával, öt éves. nem is tudtam, hogy van lánya Paransának. Paransa jamaicai, kb. 24 lehet. nagyon érzékeny, sosem néz a szemedbe, olyan mint egy megsebzett őzgida, aki állandó rettegésben van. nem tudom elképzelni, hogy milyen családi háttérből is jöhet. most egy kicsit kikérdeztem a kislányt, elmondása szerint oviba nem jár - de már le tud írni pár szót nagyon szépen. kérdeztem, hogy apukád hol van? azt mondta, hogy nem tudom. kérdeztem, hogy mit csinálsz otthon, ha dolgozik az anyukád. erre nagyon zavarba jött és nem is válaszolt. nagyon felvidította a napomat.
ja igen, erről jut eszembe: amikor először vettem kezembe egy Jézusról szóló könyvet kb. 14 évesen, ami valami egyszerű kis kivonata volt a kálváriájának színesképekkel megtűzdelve, akkor azt olvastam, hogy "és Jézus így szólt: engedjétek hozzám a gyermekeket! - és Jézus sorra megölte a gyermekeket." na ezen nagyon meghökkentem (félreolvastam persze). hogyan lehet az, hogy Jézus, aki olyan kedves mindenkihez, hirtelen megöli a gyermekeket és mindezt olyan nyugalommal, hogy az szinte szent cselekedetnek számít. nem esett le a dolog, aminek a következménye az lett, hogy Jézus számomra egy igencsak kétes figuraként motoszkált a fejemben jóideig.
találkoztam Balázzsal, a nyolc éve nem látott jóbaráttal. ő 4 éve él Londonban. egy pubot vezet. elhívott egy partyra, ahol bebabasztam és beszívtam bánatomban mint egy ló. egy ausztrál lánynak volt a szülinapja. neki.
ő Balázs.
ő egy lengyel lány, aki csúnyára itta magát.
jó nemzetközi szokás szerint a konyha uralta a terepet sokszor.
nem voltam beszédes a partyn, inkább hallgattam az ausztrálokat, mit beszélnek, meg alapból is csak hallgatóztam és néha-néha elcsíptem valamit. a végén egy párizsi lánnyal és a szaud arábiai barátjával dumáltunk egy kicsit, ami jól esett. nem régóta vannak itt, remélem, összefutok még velük.
még gyors egy-két gondolat.
egy angolt megérteni képtelenég. pl. van olyan tanár, aki úgy beszél, hogy ha elolvasod előtte a mondatot, amit ő utána kimond hangosan, akkor meg mernél rá esküdni, hogy semmi köze sincs az ég egy adta világon a leírt mondathoz. hihetetlen élmény. ilyenkor azt érzem, hogy ezt soha nem fogom megérteni, mert ennyi erővel japán nyelvleckét is vehetnék. és ezzel nem csak én vagyok így, hála a jó égnek.
amikor gyengék az idegeim, akkor az azért van mert, mert egy hétig egyhuzamban napi 5 órát alszom. felkelek, letussolok, magamhoz térek. rövid meditáció, ami mostanában néha elmaradt. (meg is volt a hatása, egyből kiakadás, idegeskedés. persze akkor még volt csajom. de most szabad a pálya.)
elindulok hatkor. van hogy 3 busszal és egy metróval utazom, van, hogy két busszal csak, ahogy kijön a lépés. ez egy órát vesz igénybe, plusz, mínusz negyed óra.
munkát leteszem 3.30h-kor, ha délelőttös vagyok. utána buszozom egy fél órát a sulihoz. ilyenkor nézem át a tananyagot, mert máskor nincsen rá időm. (bár most sajátítom el a munka közbeni olvasást. néha ellopok egy egy öt percet, hogy beleolvashassak a könyvembe.)
kétszer ötven perc a suliban. előtte és közte a tízpercekben ismerkedés az emberekkel. ez néha semmi, néha igen sok tud lenni. embere és szituáció válogatja, meg a fáradtság megléte vagy mibenléte.
van a suliban egy automata, 20 pennyért van kávé, forrócsoki stb. ezt szlopálom agyba-főbe,nagyon szeretem. van wireless,azt is szeretem. és van egy olyan csengőjük, hogy beszakítja a dobhártyádat, ha ott állsz mellette. nem túlzok, az egyik tanár vattát is hord a fülébe emiatt. minden emeleten van ebből a csengőből egy egy darab. szabályosan menekülni kell előle.
ha vége a sulinak, kb. másfél óra a hazaút. na ilyenkor szoktam kidőlni. nyitott szemmel álmodok. jó esetben mondjuk nyolcra itthon. összedobok egy rántottát, ha van hozzá erőm, de inkább benyomok egy noodle-t, amit nagyon szeretek. nyomokban tehenet is tartalmaz.
fél kilenckor eszem a levest, csekkolom a maileket. nézem a youtube-ot. vagy dumálok a Naomivel, a feka lánnyal, aki most meghosszabbítatta a haját, nagyon profi módszerrel,nem is látni az átmenetet. sokat nevetünk Naomival, lehet neki hülyeségeket összehordani, bírom nagyon.
Obi, a feka srác egy áruházban security-s, nézi a tolvajokat. néha beszólnak neki, hogy tudom, hol laksz, elkaplak. ilyenkor rosszul érzi magát szegény és munka után sietve jön haza. néha betámadják jehovisták. még nem kédeztem tőle, hogy ő hívja ezeket, vagy jönnek maguktól is?
most költözött be egy román házaspár. az asszony valami cégnek dolgozik, ahol havi 35 ezer fontos forgalmat bonyolít le eladásokból, tehát nagyon nyomja. ő az egyetlen külföldi a cégnél, mindenki más angol. vissza is élnek ezzel. túlórát nem mindig fizetnek stb. a férje most veszítette el a munkahelyét. amolyan karbantartó volt, mindenhez ért. hetek óta keres valamit, de semmi. majd meglátjuk.
márciusban megyek Párizsba két napra. már régóta megvan a jegy. 50 font az út oda-vissza, tehát nudli.vonat és két és fél óra alatt lent vagy, durva. a szállás ingyen lesz. megyek Valouhoz és Tinouhoz, jeeee!!!
Saturday, February 21, 2009
Friday, February 20, 2009
Megölte a fenekébe robbanó irodaszék
Elvérzett egy fiatal fiú Kínában, mert felrobbant alatta az olcsó irodai szék. A gyerek egyedül volt otthon, a mentők későn érkeztek.
Életét vesztette egy tizennégy éves kínai fiú, miután gyakorlatilag felrobbant alatta az irodai szék. A halálos baleset január 14-én történt a Shandong tartományban lévő Jiaozhou-ban, írja a blog.livedoor.jp/dqnplus [1] blog.
A fiú egy feltehetőleg kínai gyártmányú, gázrugós irodai széken ült, és éppen gyanútlanul számítógépezett, amikor a szék ülőkéjének magasságát szabályozó nagynyomású alkatrész felrobbant.
A nagy erővel szétrepülő éles alkatrészek közül több is a fiú fenekébe, végbelébe fúródott. Az otthon egyedül lévő fiúnak még arra volt ereje, hogy felhívja telefonon apját, aki a mentőket riasztotta. A segítség sajnos későn érkezett, a fiú a hatalmas vérveszteség miatt a kórházban belehalt sérüléseibe.
2007-ben is történt már hasonló baleset Kínában, akkor egy 68 éves férfi alatt robbant fel a szék, de ő szerencsésebb volt, a szék húsz centiméteres darabja "csak" súlyosan megsebesítette a fenekét.
Ilyen, ha felrobban a gázrugó egy olcsó székben
A balesetet több tényezővel is lehet magyarázni: szennyezett lehetett a pneumatikus szerkezetben lévő gáz, gyatra anyagokból készülhetett az alkatrész, valamint elképzelhető, hogy nem zárt teljesen légmentesen a henger.
Kis részben hozzájárulhatott a balesethez, hogy a fiú - sok ázsiai kortársához hasonlóan - elhízott volt, nyolcvan kilogrammos testsúlya az átlagosnál nagyobb folyamatos terhelést jelenthetett a széknek.
* Index
Thursday, February 19, 2009
Sarabande
óriási felfedezést tettem mint filmtörténész!
a Saraband jelentése a wikipédiában.
Bergman: Sarabande című filmje egy mondatban összesűrítve: gyermek és szülő kapcsolatáról szól és a köztük lévő lehetséges szeretetről, azaz inkább annak (néhol igencsak beteges) elferdüléseiről. (de a film végén happy end van, hadd lőjjem le).
de mindenek előtt a sztori az, hogy az apa elveszíti leányát, mert úgy kapaszkodnak egymásba, hogy azt már rossz nézni is (van egy röpke jelenet, ami felér egy hidegzuhannyal. igen, az már incesztus!!)
jelenet a filmből, de máshonnan:
aztán nézem - mire nem jó ez a youtube!? -, hogy kidobja Kubrickot is Sarabande-ra. előtte Vivaldi áriát hallgattam, valahogy onnan landoltam ide. szóval Kubrick: Barry Lyndon-ját (uramatyám, 75-ben készült! még meg sem voltam, de már kinyilatkoztattak, ez nem ér!)
nem értettem. aztán jött ez a jelenet és fény gyúlt az agyamba! a nagyok találkozása a Sarabande-ban, általa, vagy vele vagy alatta, nem tudom.
Barry búcsúzik fiától, aki egy lóról esett le, és most haldoklik. (alatta szól a Sarabande)
Bergman Sarabandjában a végejelenet hát nem ugyanez, csak másképpen elmesélve?
a szeretet az olyan, olyan.... kétirányú dolog...
Régi magyar reklámok
emlékszem, kb. 5 éves lehettem, amikor egészen lázba jöttem ha megláttam a reklám szignálját. nem értettem, hogy mit jelent az, hogy reklám, de tudtam, hogy valami fergetegesen izgalmas valamit, ami rövid mint a nyalókám.
Playlist 54 videóval itt.
42
azt hiszem magyarorszag megtalalta a valaszt a vegso kerdesre, mely barmilyen problemara megoldast jelent. nalunk az Elet, a Vilagmindenseg, meg Minden nagy kerdesere is azt hiszem ugyanazt kapnank, mint minden baj megoldasara. a valasz: monnyonle.
Wednesday, February 18, 2009
Tuesday, February 17, 2009
Spencer Tunick
a meztelenségnél maradva: Spencer Tunick fotográfus szereti a meztelenséget tömegesen elképzelni.
itt egy youtube-os video egy chilei akcióról.
Filmajánló
nem rajongok értük, kötelező olvasmányok. ha választanom kellene, akkor a slumdogot választanámm, az jobban tetszett.
Danny Boyle: Slumdog Millionaire; Darren Aronofsky: The Wrestler
London Naked Bike Ride 2008
Londonban június 14-én, szombaton kb. ezren vágnak neki a városnak, hogy meztelenül lovagoljanak rajta. ez már az ötödik alkalom. 2004-ben mindössze 58-an voltak merészek.
wikipedia itt.
Radio Cost Kívánságműsor 6
nagyon pörög a műsor kérem, így a kívánságműsorba csakis a videók legjobbjai kerülhetnek be, amiért előre is elnézésüket...
Radio Cost Kívánságműsor 5
brit telepesek küldik a hetedik kontinensről mexikói barátaiknak.
lyrics:
Frontier psychiatrist
Is dexter ill, is dexter ill, is dexter ill
Is dexter ill today, mr kirk, dexters in school
Im afraid hes not, miss fishborne
Dexters truancy problem is way out of hand
The baltimore county school board have decided to expel
Dexter from the entire public school system
Oh mr kirk, Im as upset as you to learn of dexters truancy
But surely, expulsion is not the answer!
Im afraid expulsion is the only answer
Its the opinion of the entire staff that dexter is criminally insane
That boy needs therapy, psychosomatic,
That boy needs therapy, purely psychosomatic
That boy needs therapy
Lie down on the couch! what does that mean?
Youre a nut! youre crazy in the coconut!
What does that mean? that boy needs therapy
Im gonna kill you, that boy needs therapy
Ranagazoo, lets have it to you
On the count of three
That, that, that, that, that boy.. boy needs therapy
He was white as a sheet
And he also made false teeth
Avalanches is above, business continues below
Did I ever tell you the story about
Cowboys! bit , bit bitches and the indians and, fron, frontier psychiatrist
I... I felt strangely hypnotised
I was in another world, a world of 20.000 girls
And milk! rectangles, to an optometrist, the man with the golden eyeball
And tighten your buttocks, pour juice on your chin
I promise my girlfriend id... the violin, violin, violin ...
Frontier psychiatrist
Frontier, frontier, frontier, frontier
Frontier, frontier, frontier, frontier
Frontier, frontier, frontier, frontier
That boy needs therapy, psychosomatic
That boy needs therapy, purely psychosomatic
That boy needs therapy
Lie down on the couch, what does that mean?
Youre a nut! youre crazy in the coconut!
What does that mean? that boy needs therapy
Im gonna kill you, that boy needs therapy
Ranagazoo, lets have a tune
Now when I count three
That, that, that, that, that boy.. boy needs therapy
He was white as a sheet
And he also made false teeth
Frontier psychiatrist
Can you think of anything else that talks, other than a person?
Uh ohh... uh oh, a bird! yeah!
Sometimes a parrot talks
Ha ha ha ha ha !!!!
Yes, some birds are funny when they talk
Can you think of anything else
A record, record, record !
Monday, February 16, 2009
Jávai árnyak - ajánló
Megjelent Tari Eszter festőművész barátunk Jávai árnyak című könyve, amely az első magyar nyelven írott mű az indonéz árnyjátékról.
A könyv bemutatója 2009.január 20-án volt a Budapesti Indonéz Nagykövetségen.
Jáva árnyai Budapesten - cikk a könyvbemutató kapcsán.
Képgaléria
Radio Cost Kívánságműsor 4
ekszklúzív kérés: ezt a videót küldi robert de niro -nak(jelenet a taxisöfőrből) egyik névtelen betelefonálónk.
további érdeklődőknek playlist itt, 54 videóval.
Saturday, February 14, 2009
A középkori amazon-legenda
A középkort az agresszív erotikájú amazonok képe uralta. A Sándor-regények szerint például Thalestris királynő szexuális hevessége még a makedón királyt is meglepte. Nem véletlen, hogy a középkori krónikás, Fredegar, a művében szereplő két prostituáltat az amazonok népéből származtatta: szexuális bujaságukat az amazon-metafórával igyekezett kiemelni. A rámenős, határozott nőket a középkorban szemérmetlennek, tisztátalannak tekintették, így az amazonokat is.
Az ókori eredetű harcos nők, az amazonok legendája mellett a keresztény középkorban más példák is voltak a harcos illetve hősies női magatartásra: az Ótestamentum hős nőalakjai, mint Judit, Eszter, Deborah vagy Jahel. A középkor folyamán szintén színre léptek olyan nők, akik harcosként, fegyverrel a kezükben, férfiruhában jelentek meg, mint például Jeanne d’ Arc. Személyével kapcsolatosan a kortársak megítélése két nagyobb csoportra oszlott, elsősorban azzal összefüggésben, hogy magyarázatot találjanak a szokásos női szereptől, viselettől alapvetően eltérő viselkedésre és öltözködésre. Sokan az Úr küldöttjét látták benne, Franciaország megmentőjét, míg mások úgy vélték, hogy tisztátalan, sötét hatalmakkal állt szövetségben. Teológiai és erkölcsi szempontból az is problémát jelentett, hogy Jeanne d’ Arc férfiruhát hordott, s voltak olyan vélemények is, hogy az Orléans-i Szűz voltaképpen transzvesztita. Azok, akik pozitívan viszonyultak hozzá, személyében a bibliai hősnőket és ókori hadakozó nőket látták megtestesülni. A XV. század végétől olyan tendencia bontakozott ki, hogy Jeanne d’ Arc-ot egyfajta amazonnak tekintsék, habár ilyen kulturális párhuzamosságra már 1429-től találhatunk példát. A XVII. században viszont már teljesen összemosódott az Orléans-i Szűz és az amazon képe. A kortársak többsége azonban Jeanne d’ Arc személyét szívesebben hasonlította az ótestamentumi hősnőkhöz, mint az amazonokhoz.
A középkorra is áthagyományozódott az az antik toposz, mely szerint az amazonok önálló népet alkotnak. A korai keresztény szerzők nemcsak összefoglalták az ókori pogány szerzők amazonokról szóló írásait, hanem keresztény alapállásból polemizáltak is azokkal, s elsősorban az amazonok amoralitását illették bírálattal. A középkorra átöröklődött, amazonokról szóló antik hagyomány – elsősorban Justinus (III. század) és Orosius (V. század) alapján – röviden az alábbiakban foglalható össze. Az amazonok tulajdonképpen a sikertelen rabló hadjáratokban elesett szkíta harcosok özvegyei voltak, akik maguk ragadtak fegyvert a külső ellenséggel szemben, sőt még az életben maradt szkíta férfiakkal szemben is, és létrehoztak egy saját országot, ahol csak nők éltek. Biológiai fennmaradásuk, utódok biztosítása érdekében évente egyszer ünnepi, kultikus szexuális kapcsolatot teremtettek a szomszédos népekkel. Ezen alkalmi jellegű promiszkuitás ellenére azonban az amazonok népe az év nagyobbik részén önmegtartóztató, szűzi életet élt. A középkori amazon-történetek legfeljebb annyiban tértek el az ókoritól, hogy a szkíta eredet mellett gót származásról is szóltak. A gótok történetét megíró Jordanes például a gótok korai történetéhez kapcsolta az amazonokat. A középkori Trója-regényekben olyan motívum is szerepelt, hogy Penthesilea amazon királynő segítséget nyújtott a trójaiaknak, de a középkori gondolkodás Nagy Sándort ugyancsak összekapcsolta az amazonokkal. Az ún. Sándor-regényekben leírtak szerint Thalestris vagy Talestrida amazon királynő személyesen kereste fel Nagy Sándort. A középkort az agresszív erotikájú amazonok képe uralta. A Sándor-regények szerint például Thalestris királynő szexuális hevessége még a makedón királyt is meglepte. Nem véletlen, hogy a középkori krónikás, Fredegar, a művében szereplő két prostituáltat az amazonok népéből származtatta: szexuális bujaságukat az amazon-metafórával igyekezett kiemelni. A rámenős, határozott nőket a középkorban szemérmetlennek, tisztátalannak tekintették, így az amazonokat is. A középkori szerzőket persze nemcsak az foglalkoztatta, hogy milyen az amazonok szexualitása, hanem az alkalmi nemi kapcsolatokból származó fiúgyermekek sorsa is, akiknek nem volt helyük a nők országában. Az amazonoknál született s nem kívánt fiúgyermekek sorsát illetően a középkori irodalomban többféle “megoldás” is szerepelt. Freisingi Ottó (XI. század) leírása szerint például az amazonok megölték a fiúgyermekeket, más szerzők, mint például a VI. században Jordanes vagy a XII. században a francia Benoît de Sainte-Maure úgy vélték, hogy a fiúgyermekeket, azt követően, hogy már nem kellett szoptatni, visszaadták az apjuknak.
A középkori teológiai felfogás szerint az amazonok az isteni rend, a teremtés tagadását jelentik, hiszen hadakoztak (akárcsak a férfiak), nem nevelték fel (fíú)gyermeküket, és maguk döntöttek arról, mikor akarnak szexuális viszonyt létesíteni a férfiakkal. Amazónia a gőgöt, a superbiát testesítette meg. Benoît de Sainte-Maure Trója-regényében (XII. század közepe) azonban Penthesilea amazon királynő és kíséretének tagjai a lovagi-udvari világ képébe lettek beillesztve, s komoly morális értékkel, sőt aszketikus tartalommal lettek felruházva. A francia Nagy Sándor-regények ugyancsak az udvari világba helyezték az amazonokat, mint a szabadon gyakorolható szerelem megtestesítőit. A német lovagi irodalom egyik jeles képviselője, Rudolf von Ems Sándor-regényében Nagy Sándor és az amazon királynő között még házasság is köttetett. Benoît de Sainte-Maure és Rudolf von Ems egyaránt az amazonok két csoportját különböztette meg, azokét, akik gyermekeket szülve biztosították a törzs fennmaradását, és akik szüzek maradtak és hadakoztak. Ez utóbbi csoportba tartozóknál csak kivételes esetekben engedték meg, hogy asszonyokká váljanak. A Heinrich von Veldeke által készített ún. Aeneas-regény az amazon-toposz középpontjába a szüzességet állította, s Camilla, a harcos szűz személyében így a tisztaságot, bölcsességet és szépséget egyesítette. A középkori lovagi-udvari kultúrában az amazon-kép a továbbélő antik toposzok redukciója, egyszerűsítése, illetve szelekciója révén alakult ki. Az amazonok szüzességét hangsúlyozták, ami illett a tökéletes, eszményi udvari dáma képéhez. A szüzesség középpontba emelése – ha nem is tudta mellőzni az erotikus tartalmat – elérhetetlenné, a valós világtól távolivá, eszményivé tette az amazonokat, s egyúttal depolitizálta is a női szerepeket. Az amazon Penthesilea például szerelmével, Hektorral csak hősi haláluk után a túlvilágon találkozhatott, a valós életben sohasem.
Azáltal, hogy a középkori gondolkodásban és kultúrában defíniált történeti helye lett az amazonoknak, a korabeli világtérképeken is feltüntették országukat. Ahogyan az ókorban, úgy a középkorban is a világ ismeretlen részeit egzotikus népekkel és lényekkel népesítették be, s közéjük sorolták az amazonokat is. A középkori szerzők – az ókoriak nyomán – nagyon különböző helyeken képzelték el az amazonok földjét: Európa legészakibb területein, valahol Ázsiában, a Kaukázus vidékén, a Fekete- vagy Kaszpi-tengernél, Szkítia közepén, vagy egyszerűen csak valahol Keleten. A XII. századi krónikás, Brémai Ádám például a mai Finnország földjére helyezte a harcos nők, azaz az amazonok országát. Az arab Edrisi 1150 körül ugyancsak Észak-Európába helyezte az amazonokat. Ibrahîm ben Ya’qub zsidó utazó a X. században úgy tudta, hogy az amazonok földje a ruszoktól nyugatra található. Az arab Ibn Battuta a mai Indokína területére tette az amazonokat. Sokan a középkorban úgy vélték, hogy az amazonok földje egy ismeretlen sziget valahol a végtelen óceánon, és szokatlan életformájuk fennmaradása éppen földrajzi elszigeteltségük miatt volt lehetséges. Ez az elképzelés azonban az amazonok biológiai fennmaradása szempontjából igen sok megválaszolhatatlan kérdést vetett fel. Nem véletlen, hogy a középkori szerzők többnyire azt hangsúlyozták, hogy az amazonoknak volt lehetősége kapcsolatot teremteni a szomszédos népekkel, sőt Közép-Európában még városokat is alapítottak. Felix Fabri humanista szerző szerint például Ulm városát az amazonok alapították. A szintén humanista Sigismund Meisterhin világkrónikájában egy amazon betörés kapcsán említi Augsburg városát. Számos kortárs vélte úgy, hogy a mongol seregben amazonok is harcoltak. Egy bajor nemes, Hans Schiltberger, aki Nikápolynál (1396) török fogságba esett, és évekig Keleten élt, arról számolt be, hogy szemtanúja volt annak, amikor egy harcban jártas tatár úrnő férje gyilkosát saját kezűleg fejezte le.
Az amazonok által megtestesített viselkedés, életmód, harckészség bizonyos aspektusból pozitív tartalmat is hordozott: a szüzekből álló hadsereg isteni csodát jelentett. A legenda szerint ilyen sereget kellett Nagy Károlynak is felállítani a mórokkal szemben, hogy harc nélkül győzhessen a pogányok felett. Freisingi Ottó leírása szerint Tomyris szkíta fejedelemnő vértelen győzelme is Kyrus perzsa király felett isteni segítséggel történt. Ugyanez az isteni beavatkozás és segítség jelenik meg az ótestamentumi női hősök esetében is.
A középkorban azonban a legendák és a képzelet mellett a valóságban is voltak hadakozó nők, mint például a XI. században Mathilde, Toscana úrnője, aki VII. Gergely pápát támogatta IV. Henrik német-római császárral szemben. Az életrajzát megíró középkori krónikás, Donizo az ótestamentumi hitvalló hősnőkhöz hasonlította őt. Ugyanakkor azonban Bonizone di Sutri, gregoriánus egyházfi Mathilde hatalmi törekvései alapján úgy vélte, hogy Toscana úrnője nem hasonlítható az ótestamentumi hősnőkhöz. Wilhelm of Malmesbury krónikás (XII. század első fele) Mathilde grófnőről szólva azt írta, hogy a grófnőt az egyháznak nyújtott fegyveres támogatása az amazonokhoz tette hasonlatossá. Toscana úrnőjének sírfelirata szintén ezt az amazonokra vonatkozó asszociációt fogalmazta meg. A középkori történelemben Mathilde alakján kívül más olyan nők is voltak, akik hadakoztak, mint például a XI. század első harmadában Konstanze francia királyné, aki férje, Róbert királlyal szemben legidősebb fiával együtt fegyveresen is fellépett. A korban Konstanze királynét “Amazonidis” néven is emlegették.
Érdekes, hogy az amazonok, mint egzotikumok bekerültek az udvari-lovagi kultúrába, a valóságban ténylegesen hadakozó nők azonban mégsem váltak a lovagi-udvari ideál meghatározó alakjaivá. Mivel a nyugati kultúrkörben nem volt a társadalom által elfogadott a nők katonai tevékenysége, a középkori európai gondolkodásban ezért sokkal hangsúlyosabban jelent meg az idegen, nem keresztény népek beazonosításában az a lehetőség, hogy ott a nők is szolgálnak a seregben. A késői középkorban a francia Christine de Pizan “A nők állama” címmel írt könyvet az amazonokról. A XIV–XV. században számos példa volt arra, hogy a különböző országokban nők ültek a trónon, és nők uralkodtak (mint például Johanna, Nápoly királynője; Mária, Magyarország királynője; Izabella, Kasztília királynője stb.), ezért nem meglepő, hogy a késő középkori krónikák és humanisták részéről fokozott érdeklődés nyilvánult meg az amazon témával kapcsolatosan.
Friday, February 13, 2009
London Travel 29
mikor megvettem a bicajomat:
ez is London, sőt. ez az igazi arca neki. falu.művészi renátó.
mi a faszt keresek itt renátó.
van remény renátó.
ezt ma mutatta két angol nekem, amint kint álltak a bolt ajtajában. nem tudom, mi ez, ott volt a járdaszegélyen.
ez a suli ablakából. nekem bejön. az olasz srácnak, antonionak nem, aki szerintem látens homó.
néha megkívántam a maláj kaját. na ez mozgat meg, nem a bab! itt annyit eszel, amennyit akarsz. először röhögtem magamban, hogy akkor most kieszlek a vagyonotokból, de lassan átalakultam és elkezdtem élvezni az apró falatokat és azután a kis pukikak. pörkölt és fingás az itt nincsen.
amikor boldog vagyok.
royalos hódolat.
jópofa reklám, szabadfordításban: "ne szemetelj! mi vagy te?? disznó?!"
itt még a fák is szeretkeznek, annyira jó hely ez.
victoria park. figyeled, hogy markolja a csajnak a seggét?
na itt meg a perverz állatja.
egyébként mindenkinek üzenem, hogy nincsen munka Londonban. kurvára nincsen, mint ahogyan kis országunkban sincs. a vidéken gondolom, még szarabb a helyzet. édesapám hívott svédből, ott is most januárban 21 ezer embert tettek ki a hóra és öntötték le őket benzinnel. és ez csak a kezdet, készüljetek a legrosszabbra.
sepréskor már arra gondolok, hogy kinézik az angolok a kezemből a seprűt. ja, mert itt megy a tüntetés néha, hogy munkát az angoloknak, külföldi takarodj! na jó, nem ez, de ki tudja, később, ki hogyan szeretne fogalmazni?
amikor leesett a hó, London megbénult teljesen. nem mentek a buszok és csak egy metróvonal működött. káosz és anarchia. azon csodálkoztam, hogy miért nem erőszakolnak meg gyerekeket a hóban ezekben a pillantokban? de úgy látszik, tényleg félnek itt a hótól.
barbican center, a kedvenc helyem. itt szoktam aludni tíz perceket, ha betérek. igazi oázis.
renato normalis
renato brutalis
kis bizalmatlanság az élettel szemben.
amikor megnyugszom.
amikor fölbaszom magam.
ez már kezd az őrülethez hasonlítani.
itt akarok lakni. ez a legbelvárosabb rész talán, de adok magamnak egy esélyt.
ez egy színház a sulim felé. hétvégén keresztény koncertek vannak ingyen. a szomszéd feka lány ide jár, egyszer elmegyek vele, ha nem lesz csajom.
néha felmászok a tetőre, onnan ordibálok, hogy angol hülyék!!
szilveszter.
itt először és utoljára éreztem magam közösségben a négy hónap alatt.
a jobb oldali srác georgiából jött (lenti kép). akit átölel, a lengyel barátnője. sajnos a srác nevére nem emlékszem, de érdekeseket mesélt, pl. otthon georgiában, mielőtt isznak az emberek, hosszú-hosszú tósztokat mondanak és a lényeg benne az, hogy ott abban a pillanatban kell valamit rögtönözni, valami sztorit a húgodról, a bátyádról, vagy bármit.
mondom neki, hogy:
- te figyelj, hát van ám nekem egy georgiai csoportársam a nyelvsuliban!
- őrült, ugye?
- tessék?
- őrült biztosan! minden georgiai őrült.
- mit jelent, hogy őrült. bunyós?
- igen, mi sokat verekszünk otthon. sok probléma van más országokban is a gerogiaiakkal. maffiózók. örülj, hogy nincsenek magyarországon. (azt mondtam neki,hogy én nem talákoztam még velük, de most már eltűnődöm, lehet, hogy miattuk van az egész...)
- nem tudom, nagyon szimpatikus, jó gyereknek tűnik...olyan csöndes...
- haha, lehet, hogy jó gyereknek tűnik, de valahol a mélyben biztosan őrült.
hm, ezen igencsak elgondolkoztam.
egy héttel később találkozom a georgiai csoporttársammal. nagyon megörülök neki, mesélem is nagy hévvel, hogy mit hallok én rólatok!? hogy igaz ez? (kacsintok felé) ő mosolyog, ahogy eddig.
- szoktál te is verekedni? - kérdem.
- hát...most a hétvégén....
- micsoda?? te bunyóztál a hétvégén??
- igen.
- és mi volt?
- volt egy feka srác...
- egy fekát?? (röhögök)
- be volt rúgva és hülyeségeket beszélt.
- ja akkor értem (elismerőleg bólogattam).
a végére hagytam azt a képet, amin egy róka látható. persze már én sem látom, de amikor lekaptam, még láttam a gépemen. sötétebb a monitorom. úgy ugrált mint egy macska. követtem egy ideig, de eltűnt egy kapu mögött, amin átugrott.
tehát aki látja a rókát, annak kurva nagy szerencséje lesz!