Monday, May 31, 2010
Sunday, May 30, 2010
párhuzamos életrajzok
francia barátaim filmje, nemsokára magyar felirattal
egy roppant érdekfeszítő, az európai unióban és franciaországban is előforduló törvényi bizonytalanság miatt kialakult társadalmi problémával foglalkozik a nemrégiben a genfi emberjogi filmfesztivál fődiját is elnyerő (NINO's PLACE meilleur Grand reportage) csapat új filmje, a haladj vagy álmodozz címet viselő alkotás.
a dolog lényege, hogy az illegálisan az országban tartózkodó munkaerő tömegét alkalmazza tulajdonképpen törvényellenesen több országos, nemzetközi, vagy nem ritkán állami megrendelést teljesítő vállalat.
a munkavállalási engedéllyel nem rendelkező - de egyébként jövedelmükből adót is fizető - bevándorlók tavaly áprilisra néhol az egész országra kiterjedően uraltak egyes foglalkozási szegmenseket, így nélkülözhetetlen részei lettek a nemzetgazdaságnak.
még a francia nemzetgyűlés is alkalmazott illegális bevándorlónak, ne féljünk kimondani, nem a recepciónál, hanem - mint ezt országosan is többen tették - takarítóként, szemetesként, de biztonságiőrként, portásként is.
a törvényszegő helyzet harapófogójába került állami apparátus kapkodva próbálta eltusolni a számokat, a munkavállalók között pedig erősödtek a hangok, melyek a helyzet jogi rendezésének fontosságát hangsúlyozták.
idén februárban, franciországi ottlétem alatt forgatták ezeket a jeleneteket Aude Lea Rapin és Cyrielle Blaire, akik a koszovóban és boszniában forgató Svaki Dan Film színeiben értek el szép eredményeket a dokumentumfilm és emberjogi fesztiválokon.
a mellékelt képen egy angol nyelvű kép arról, hogyan látják a magyarok a világot.
svaki dan a facebookon
Saturday, May 29, 2010
Friday, May 28, 2010
Thursday, May 27, 2010
SS
Új Scissor Sisters lemez a láthatáron, itt egy kis letölthető minta (Invisible Light).
Fincsi disco, természetesen.
letöltés - Banksy
nem biztos, hogy megosztható, de egy próbát megér, talán más is le tudja tölteni innen a Banksy könyvet.
Wednesday, May 26, 2010
Monday, May 24, 2010
London Vlog - Salmon Stories by Catherine Kontz
most azt taltam ki, hogy jofejsegbol dokumentalok. nem az en vilagom, de nem is ez a lenyeg. London Vlog - Salmon Stories by Catherine Kontz from Renato Csatich on Vimeo.
kortars komolyzene egy luxemburgi holgytol, Catherine-tol.
iLLustration - Jack Teagle
Saturday, May 22, 2010
Friday, May 21, 2010
Electric Cost
Ha visszagondolok az előbb említett 1996-ra és az utána következő jópár évre, az jut eszembe, hogy nekem az elektronikus zene kétfajta lehet. Van ami kazettán van és van amit CD-n hoznak, XM formátumban egy számítógépes magazin mellékleteként. Ez utóbbival az a helyzet, hogy az akkor 486-osunkon nincs még CDRom és a Süniékhez kellett átmenni. Ezek általában pénteki napokon voltak, mikor délután odaengedtek. A Sünit mindig nézni kellett, ha játszik. Doom-ozik, vagy autózik, mindegy. Néztem, jól esett. (Ezt hívtuk énjátszomtenézed-nek, Öcsiék pl. nagyon nem szerették).De azért mindig vártam azt, hogy azt mondja, hogy akkor nézzük meg a CDt. Azon is voltak játékok és a régebben említett olvasói rovat.
Hogy az "OLVASOKK" rovat mi volt nekem? Kb. mint most a bolhapiac. Ott a lehetőség egy csomó jó zenére, olyanra, amit soha sehol nem ismertek akárhová vittem, ráadásul minden számban megbújik egy-két új, nagyon dögös hangminta, amik az építőkockák megfelelői, ha az ember számítógépen akar zenét írni.
A számítógép akkoriban olyan nagyon jó barátom volt, hogy örök barátságra léptem vele. Mi sem mutatja azt, hogy tényleg jóbarát, minthogy pár éve elhagytuk egymást és csak néha időzünk együtt, de akkor nagyon. (Ilyen volt tavaly nyáron a Warman-film készítése is).
Ezekből az XM zenékből nem maradt fenn sok, vagyis de, de otthon van és egy délutánnyi ráfordítással tudnám csak learchiválni őket, neten nem fordulnak elő, pedig van pár gyönyszem (át is transzportáltam őket a másik kategóriás elektronikus zenévé anno a Pioneer kazettásdekkel)
Íme azért egy kis trance FT2-ből, szokás szerint ismeretlen előadótól :)
Olyan nyers, hogy szép. Nekem nosztalgikus is ez, mert ez a hangzás volt elérhető számomra és ehhez is iszonyat sok munka kell ám!
(A Fast Tracker olyan mintha fából fürészelhetnél, de nem csiszolhatod szépe és pontosra a vágási éleket, szúrós kicsit, de látszik mi akar lenni. Lehet kreatívkodni már, de biztosan nem tetszhet mindenkinek. Nem voltak benne pl. effektek. Egy kettő olyan furfangos dolog volt benne, hogy ugyanazt lejátszhattad később, kicsit halkabbam, az egy visszhang effekt. Vagy két sávon ugyanazt, az egyiket egy hangyányival lassabban, az szinte flanger. De nem volt benn semmi dinamika effekt, így az egész az emberi fülnek nagyon nagyon nyers maradt, ha először hallgattál egy számot, hallottál mindent, de mégsem állt össze a fejedben, nem volt a lábadban a pörgés, csak szólt minden. Ezeket kitapasztalni, hogy mitől van, miért nem szól úgy, miért nem érzed azt, nagyon szép dolog volt nekem. Rájönni a cinek helyére a dobok között, hogy hol legyen a taps duplázása, egyik sem spanyolviasz, de nagyon jól estek akkoriban.)
A másik fajta zene bizony kazettán volt. Nekem az az elektronikus zene ami nem kazettán van vagy bakelit lemezen, nem jut el az agyam arra a szegletére, amit akkoriban erre rendszeresítettem, elektronikus zenékre (gyakorlatilag: zenékre, nem létezett más). Ezeknek kazettáknak egyébként is módosítanak a hangzáson, kicsit összébkotorják a hangot, esznek el magasat, de valami varázslatosat csinálnak lejjebb, mintha a túlfésült frizurába belenyúl a szél és ettől sokkal emberibb lesz.
Először ratyibb trancekhez jutottam, főleg a falusi hiphop arcok hoztak innenonnan, Kaposvárról, Pécsről, Pestről (általában unokatesótól) átvett zenéket. Egykettő már akkor vágható volt, hogy nem szívesen fogunk rá emlékezni, de akadtak ittott jók is. Aztán jött az első Dune kazetta. Ez sokaknak volt fontos. (Ekkoriban még utáltam Blümchent, most végiggondolva azért, mert nem kazettán volt, hanem tévében.)
A Dune után RmB-t kaptam, aztán mikor a Hofi barátommal a kollégiumban megismerkedtem, pörgött fel igazán. A Trabijában persze, hogy kazetta volt. Ő volt az első ember, aki a kazettába rejtett szépséget hasonlóan látta (már mp3 formátum hódított, de engem nem vett be: mindet átvettem kazettára). Repültünk Orfűre, a szerpentin után először szállt fel a tó a bükkfák felett és ordított a Trabantban az Astral Projetion én meg csak borsóztam, borsóztam, mert talán akkor is mentem először azon az úton kocsival Orfűre és akkor tényleg volt ott egy szabadság, amit csak ketten csináltunk.
(Az Astral Projectiontól azt tanultuk, hogyha megy egy dallam a refrénben (nevezzük főtémának) és fokozni kell a hangulatot, mindig lehet egy oktávval emelni a dallamot. Aztán mégegyszer és mégegyszer és azt gondolná az ember, hogy már hallásküszöböt érintene a következő de nem, ott van...feljebb.)
A Hofitól van igazából a Blüchen iránti őszinte szerelem is. Tehát most színt vallok, nem sajátom a felismerés. Vagyis nem én találtam rá, a felismerés mégiscsak a sajátom. Amúgy azóta én vezetek: nekem már van eredeti Blümchen-HerzFrequenz kazettám, neki nincs :-) (Ráadásul a Renaultjában CD van és DR.Albant hallgat)
Arra jöttem rá, hogy szeretek erről a korszakról írni. Szerettem akkor lenni. Egyszer elvittem az FT2-t zenesuliba, mondjuk jóval régebben az előző soroknál. Felmásoltam titokban és egy hardcore számot akartam játszani nekik, mert azt találtam, ki hogy azt mondom majd "nehogy azt gondoljátok, hogy a Beatles az kemény zene". De második kislemez hibás volt és nem töltött be egy csomó hangmintát. Nem szólt a dob és nagyon rútul nem mondtam semmit inkább. Emlékeim szerint.
Egyszer leírom azt is, milyen volt 2002 vagy 2003 nyara, akkor írtam a legtöbb számot, akkor azt éreztem, hogy most egészen biztos, hogy éppen váltom meg a világot...aztán kimentünk a Dáviddal fürdeni a Rinya patakba, a falu szélén a fehérre mázolt Camping biciklin...
válogatás 1996-ból
Nem teszek semmit hozzá, a cikk önmagáért beszél, remek kis válogatás abból az időből, amikor az Underworld-re és társaira még nem könnyes nosztalgiával gondoltunk, hanem mint a jövő elhozójára.
Thursday, May 20, 2010
Radio Cost - Music
hazajövök és mit látok, a rolling stones megint a listák élén.
rolling stones - a day off
szám szíriüsz sztáff:
a videóban részleteket rejtettünk el a royal 61 bulijain készült képekből...
Japan Cost - Mese
Kure Kure Takora - magyarul kb. "Addide Addide Polip"
Egy cimborám mutatott és hozott egy CDnyit, mikor még a WEB1.0 filozófusai nem haltak éhen és a filmtömörítés gyermeklábszaggal bírt csupán, s valahogy feledésbe is merült, de amióta Japan Cost létezik, azóta tudom, hogy egyszer érett lesz a Radio Cost reá. Hát íme, Japán egyik legkedvletebb 260 részes élő-meséje:
Engem mindig valahogy a TVmacira emlékeztet. A japán gyermekek hasonló agylebenyében foglal helyet szerintem.
Wiki
A sztori általában annyi, hogy a kis polip meglát valamit, vagy valakit, felkiált, hogy "Kure Kure!", s furmányos módon megpróbálja megszerezni azt. Ezt 260 részen át, végig izgalmasan.
Persze most már találtam infókat a részekről, hogy mi miről szól, de nem érdekel, a japánokban az a legszebb, hogy nem értjük őket, nem?
Wednesday, May 19, 2010
Tuesday, May 18, 2010
TV Cost - Kids on...
Ez a kis Roland MC303 egyszer nemcsak egy külön postot kap, de később, ha a Tomi ír egy jó sztorit neki, a Baksa+Molnár duó jó zenét, akkor egy operettet szánnék neki...de erről később!
Monday, May 17, 2010
Credo in musica
Weber Kristóf alakított egy csoportot a facebook-on, credo in musica néven. Én is beléptem, a hétvégén elkészítettünk egy sorozatot music to music címmel. A csoport tevékenysége a zene körül forog, viszont abból indul ki hogy megváltoztak a zenehallgatási szokások, ennek egyik válfaja, amikor a youtube-on hallgatunk zenéket és hozzá többnyire kép információkat is fogyasztunk. Engem általában idegesítenek a slideshowk, jobb akkor már a mozgókép...
credo in musica channel
Sunday, May 16, 2010
Tudományos vidámpark
az tűnt fel, hogy a férfi, akinek hiányzik a bal karja, egy jobb kézfejet irányít a tudatával. biztosan ezért volt olyan nehéz a koncentrálás.
Saturday, May 15, 2010
Friday, May 14, 2010
Radio Cost - Music - Wanderer
ez egy amolyan "jajj, de jó, hogy végre péntek van és holnap nem kell menni dolgozni" post
a kedvenc versszakom:
"Oh well, ther's Flo on my left and there's Mary on my right
And Janie is the girl wit that I'll be with tonight
And when she asks me, which one I love the best?
I tear open my shirt I got Rosie on my chest"
és ugyanez a szám 2007-ben
Wednesday, May 12, 2010
Tárgyaink története
Viki bukkant rá az alábbi videóra, érdemes megnézni, amerikai amerikai ellenpropaganda, de hasznos újra és újra megtudni, meglátni, amit már rég tudunk és látunk, de mégsem változik semmi. Talán majd most...
Radio Cost - Könyvajánló
15 évvel később. Végigolvastam. Már nem csak az eleje tetszik, mégis arra fogok emlékezni, ha eszembe jut. Nem vált vezetőmmé Demian, bár Sinclerre gyakran gondolok. Meg akartam mutatni valakinek a könyvet, ezért olvastam újra. Most utána olvasok...
..néha-néha kedvem támadt szemlélni a természet bizarr formáit..., Hosszú kérges fagyökerek, színes erek a köveken, olajfoltok a vízen, repedések az üvegben - mindez varázslatosnak mutatkozott..., ... az elmélyedés a természet irracionális, kusza, különös formáiban azt az érzést kelti bennünk, hogy lényünk legbelül megegyezik azzal az akarattal, amely ezeket a képződményeket létrehozta. Hamarosan kísértést érzünk, hogy saját szeszélyeinknek tartsuk őket - vibrálni és szétfolyni látjuk a határt önmagunk és a természet között és megismerjük azt az állapotot, amikor nem tudjuk, hogy a recehártyánkon a képek külső, vagy belső hatásra születnek-e. Sehol sem fedezhetjük fel olyan könnyen és egyszerűen, mint éppen ennél a gyakorlatnál, hogy magunk is teremtők vagyunk, hogy lelkünk mindig óriási mértékben vesz részt a világ soha nem szűnő megalkotásában. Sőt, ez ugyanaz a megoszthatatlan istenség, amely bennünk és a természetben ugyanúgy működik, és ha körülöttünk a világnak vége is lenne, közülünk bárki képes lenne arra, hogy újra fölépítse. Mert hegy és folyam, fa és levél, gyökér és szirom, a természet minden képződménye eleve ott él a képzeletünkben, a lelkünkből származik. S lelkünk lényege az örökkévalóság, amelynek természetét azonban nem ismerjük, de megmutatkozik nekünk, ott érezzük a szeretet és az alkotás erejében"
Hermann Hesse: Demian
Tuesday, May 11, 2010
Az iskola kudarca
John Holt: Iskolai kudarcok
... Miért vallanak kudarcot a gyerekek az iskolában? Teszi fel a kérdést a szerző, John Holt. (Talán helyesebb lenne azt kérdezni, hogy miért vallanak kudarcot az iskolák, végeredményben erről szól ez a könyv.)
Azért mert félnek, unatkoznak és össze vannak zavarodva
Félnek, mindenek előtt attól, hogy kudarcot vallanak, hogy csalódást és bosszúságot okoznak a körülöttük levő sok aggódó felnőttnek, akiknek határtalan reményei és elvárásai viharfelhőként lógnak a fejük felett.
Unatkoznak, mert azok a dolgok, amiket adnak nekik és amiket csináltatnak velük az iskolában, oly triviálisak, oly érdektelenek, és oly alacsony színtű és oly gyér követelményeket támasztanak széles skálán mozgó intelligenciájukkal, képességeikkel és tehetségükkel szemben. (ez nem azt jelenti, hogy még több képzést, nyelvoktatást, szakkört egyéb elfogalaltságot kell a nyakuba zudítani, ellenkezőleg a képességeiknek szabad utat adni és támogatni)
Össze vannak zavarodva, mert az iskolában rájuk zúduló szózuhatagnak alig van vagy egyáltalán nincs értelme. Gyakorta teljesen ellentmond annak, amit korábban közöltek velük, és szinte soha nincsen semmi köze ahhoz, amit valóban ismernek - a fejükben levő, nyers valóságmodellhez.
a könyv letölthető pdf formátumban
1. rész
2. rész
3. rész
4. rész
5. rész
mark hamill hagyatéka
"...és felövezte a király Szulamitot drága nyakláncokkal, és a lány testének melegétől a gyöngy eleven fényt és ragyogást kapott. És ím szerelem költözött Salamony király szívébe: első és utolsó szerelme.
Sok évszázad pergett le azóta. Jöttek országok és fejedelmek, s eltűntek nyomtalanul, mint a sivatagon végigsöprő szél. Jöttek hosszú és kegyetlen háborúk, de az idő még az emléküket is elmosta.
De a szegény szőlőbeli leányka és a hatalmas király szerelme nem megy feledésbe, mert erős a szerelem, ahogy erős a halál, mert minden szerető asszony királynő, és a szerelem gyönyörűséges!"
az Énekek énekének költői szépségű parafrázisa, az író újrateremtő fantáziája színpompás képekben eleveníti meg a véresen kegyetlen és buján érzéki ókori Kelet világát.
Alekszandr Ivanovics Kuprin
Szulamit
Magyar Helikon
1976
fordította Gellért György
ISBN 963 207 410 6
illusztrálta Szántó Piroska
leleplező titkok, amit a 76 osokról még nem tudtál
még több mocskos részlet
Szulamit 2 - Werk
Monday, May 10, 2010
Sunday, May 9, 2010
Radio Cost - Music - Amsterdam 3x
egy dal három változata (van köztük lenygyel is)
Jacques Brel:
Katarzyna Groniec:
David Bowie:
Friday, May 7, 2010
legyen mondjuk, lengyel cost
úgy alakult, hogy akkor csatlakoznék Mityó felvetéséhez, hogy enyhítsük lengyelekkel az elharapódzott japán túlsúlyt.
pont bele is futottam néhány gyöngyszembe
itt van például ez
na és itt a másik egy igazi szentimentális fellángolás
Thursday, May 6, 2010
programajánló
A hétvégén lesz egy csomó koncert a Rókus dombon, bizonyára lesz közülük jó is, például a holnap délután fél négyre (hahaha) időzített Jazzanova, vagy a deep house-ból (meg egyéb stílusokból) végre viccet csináló Chicks On Speed.
Program itt
Ha valaki a Cibo Matto-t szerette, akkor őket is szeretni fogja (baszki, már megint a japánok.)
a lengyelek is tudnak
Szeretném egy kicsit enyhíteni a blogon elharapódzott jappán-túlsúlyt, és polák barátnőink egy igen jelentős alkotásával kedveskedni minden zeneszerető kollégának.
Wednesday, May 5, 2010
Mainstream Cost
Tudományos Vidámpark
Remélem mindenkinek lesz idővel egy szuper-gravitációs Soda-Holda' készüléke!
Tuesday, May 4, 2010
Monday, May 3, 2010
Raggae Cost - Third World
A nagy kedvenc This is Raggae kazettámon (amit a Süni éds'apjától kaptam) van ez a szám, a legkedvencebb kedvencem. Nyári autóvezetéshez és kajáláshoz. Épp az imént kerültem egy ezutóbbi szituációba.
Ugynőtőlük a mégslágeresebb.
Mindenkinek csak ajánlani tudom.
kő cost
Teraszfelújítás kapcsán futottunk ebbe az oldalba, szép cementlap köveket és mozaikokat csinálnak.
Moza
Kő, mi?
Mainstream Cost
megnéztem a Shutter Islandot megint.
a jól ismert melankólikus zene itt is beüt a végén.
"This bitter earth
Well, what fruit it bears
What good is love
mmmm that no one shares
And if my life is like the dust
oooh that hides the glow of a rose
What good am I
Heaven only knows
Lord, this bitter earth
Yes, can be so cold
Today youre young
Too soon, youre old
But while a voice within me cries
Im sure someone may answer my call
And this bitter earth
Ooooo may not
Oh be so bitter after all"
Sunday, May 2, 2010
mainstream cost
rövid összeállítás a fősodorból
persze csak a teljesség igénye nélkül
the legend of the guardians
karate kid
the expendables
who do you love
eat pray love
solitary man
ügyes lista a kimaradtakról is.
Saturday, May 1, 2010
Májusi Zsidó a Májusról Májusban
MAJÁLIS
A hangraforgó zeng a fű között,
s hördül, liheg, akár egy üldözött,
de üldözők helyett a lányok
kerítik, mint tüzes virágok.
Egy lányka térdrehull, lemezt cserél,
a háta barna, lába még fehér,
a rossz zenén kis lelke fellebeg
s oly szürke, mint ott fönt a fellegek.
Fiúk guggolnak és parázslanak,
az ajkukon ügyetlen szép szavak,
duzzasztja testük sok kicsiny siker
s nyugodtan ölnek, majd ha ölni kell.
Lehetnének talán még emberek,
hisz megvan bennük is, csak szendereg
az emberséghez méltó értelem.
Mondjátok hát, hogy nem reménytelen.
1944. május 10.