Monday, March 1, 2010

Tudományos Vidámpark - repülni, mint a madarak II.


holistartottunk?

ha hinni lehet a szóbeszédnek, az angliai concorde-okban a leszerelő pilóták fogták a sapkájukat még a szuperszonikus sebesség ideje alatt, és begyűrték a pilótafülke hőtágulásakor keletkező egyik résbe. ezek landoláskor, és a lassú kihűlés alatt megint csak összezárultak, örökre beszorítva a fémek közé a sapkát.

sok hibával de sok érdekességgel folytatódik tudósításunk a párizsi lég és űrközlekedési múzeumból





az űr. a végső határ...

ariane egyébként ariadné neve franciául. megint vissza kell utalnom a labirintusos dologra, az ember vagy minotaurosz a saját világában, vagy ariadné, vagy thészeusz.

minden elismerésünk a franciáknak, akik megcsinálták, hogy mindegyik nagy űrprogramban részt vettek. sőt vesznek most is.

rendkivül fontos kooperációban dolgoztak az interkozmosszal , aminek eredménye képpen jeanloup chrétien (mekkora dolog, hogy az oroszokkal, akiknek gagarinja külön kitért arra, hogy nem találta ott fent Istent, a franciák egy olyan embert küldenek ki az űrben, akinek neve "keresztény"-t jelent!)





szóval ez a derék fickó maga a megtestesült kooperáció. utazott a szojúzzal, kétszer is (másodszorra vitt csak hangszert), és volt az űrsiklón is. 59 évesen.
ezek szerint a kilövés megterhelő ugyan, de ki lehet bírni. (az első cseh űrhajóst hogyan is hívhatták volna, mint valdimir REMEK)

egyébként, ha hihetünk a híreknek
elég sokan zenéltek már odafent.

a végére meg kell mondanom valamit.
az űr teljességgel idegen környezetében az emberi életet megovó tárgyak szinte teljesen ugyanúgy néznek ki, és ugyanakkora cselekvési szabadságot biztosítanak, mint a víz alatti kutatásokhoz hasonló céllal épült gépek. vagyis
két-három köbméter élettér az óceán fenekén majdnem ugyanolyan, mint száz kilométerre a felszín fölött.
a falakon kívül nem élnéd túl. a legrövidebb ideig sem.
a filmek hazudnak.
nem nekünk való helyek.
lemehetünk, meg pár fickó odamehet mittomén, golfozni

persze, ha nem csak tapicskolnánk a pocsolya szélét, talán más lenne a helyzet.



tehát a végén látható űrruha valójában egy 1890 körüli merülőruha.

mert mielőtt az űrbe fúrta volna magát az ember, rá kellett bíznia magát a szélre, és a vízre.

következzék tehát egy kis kitérő a hajók és a navigáció birodalmába.
gyerekek vagyunk, gyerekek.



3 megjegyzés:

aPepe said...

ÉLJEN A MIGHTY VLOG!
Hát az óriási, basszus, oda el kell mennem. Köszönöm a fényképezőt, gondolom ezzel lőtték a híres aktokat, az űrben, pajzán kis franciák...
És nagyon szép a második videó végén a Royal Aircraft! :)

Renato Csatich said...

komoly tudományos vlog! én mindig féltem ezektől a szerkezetektől...olyan lehet, mint (búvár)barlangászni, csúszni-mászni azokban a szűk hasadékokban, amikor már szinte alig mozdulsz (gondolja a paraszt).

seko said...

vajon zenélt e már az ember a mélytengerekben?különösnek találom ,hogy az űr sokkal nagyobb figyelmet kap ,mint a máig nagyrészt ismeretlen mélytengeri világ