Tuesday, September 30, 2008
Sunday, September 28, 2008
"...a szád meg bor a legjavából..."
...egy hosszabb részlet A bor filozófiájából, ami most úgy passzolt ehhez a hétvégéhez...
RES FORTISSIMA (PIETISTÁKNAK ÉS PURITÁNOKNAK)
Nők és férfiak, öregek és fiatalok vegyesen, valami húszan, pinceszeren vannak. Ez a keveredés nagyon fontos. Nagy társaságban alig lehet jól mulatni, ha nincsenek öregek. Ők tudják a legmerészebbeket mondani, ők a legcsintalanabbak. Ha valaki egész életében helyesen ivott, öregkorban a bor már teljesen felszabadította.
A pinceajtó előtt, a két nagy diófa alatt a színes abrosszal terített asztal, kolbásszal, szalonnával, sonkával, hatalmas kenyérrel, tepertős pogácsával. Van zöld- és paradicsompaprika, erős és gyenge, ki milyet szeret. A diófa tövében állnak az ásványvizes üvegek. Tíz lépéssel odébb már ég a tűz és a férfiak nyársakat faragnak. Szalonnasütés. A gazda most folytatja döntő megbeszéléseit a vének tanácsával, a három legöregebb és legtapasztaltabb ivóval. A dolog nem egyszerű. Melyik borral kezdjék. A közönséges megoldás az, hogy a leghígabb savanykás újborral. Régi szokás, alig lehet eltérni tőle. A tavalyi muskotály remekül sikerült, szól az egyik öreg. Fejbeszállós, mondja a másik. Az asszonyok túl korán megbolondulnak, ez a gazda véleménye. Sose lehet elég korán, veti rá a legbölcsebb.
A pincébe vonulnak és felszívják a muskotályt. Nemes és tiszta muscat otonel, a legszőkébb fajtából, zöldes csillogású hamiskás szeme van. A mellette lévő hordó édeskés kadarka. Málnaszörp, szól az egyik agg, mikor a nyelvét beledugja. De ebből is lehúznak néhány üveggel. A harmadik fajta a tavalyi rajnai rizling. Végigkóstolják, és csak szótlanul bólogatnak. Kóstoljátok meg és lássatok, szól a Zsoltár. Néma tisztelettel töltik meg az üvegeket, és mind a három bort kiviszik az asztalra.
Most következik az első pohár. Az egyik kujon a nőknek mégiscsak a muskotályt töltötte ki, s azok az illatos, bolondító italt mohón szítták. Mire a szalonnasütésbe fogtak, az asszonyok már térdig húzták a szoknyájukat, a lányok villogó szemekkel fejüket hátravetik és az ajkuk megduzzad.
Ez az, amiről beszélni kívánok. A bornak e félelmetes hatalmáról, amit, akár akarom, akár nem, kénytelen vagyok úgy hívni, hogy kurvaság. Ne ijedjetek meg e szótól barátaim és barátnőim. Egyáltalán, ha borról van szó, ne ijedjetek meg semmitől. Gondoljátok meg, mi lenne, ha nőinkből ez a fundamentális világvalóság hiányozna. Gondoljátok meg, ha nem lennének kihívóak, nem akarnának soha elcsábítani, ha nem volnának kacérak és nem figyelmeztetnének sohasem hangjukban türelmetlen forrósággal, hogy mikor vetkőztetitek le őket? Mi lenne? Mint minden nagy dolog, tapasztalatom szerint, ez is kétféle: jó, vagy rossz. A rossz: ateista. Így is meg merném fogalmazni: ez a nő ateizmusa. Ez a rossz kurvaság. A jónál elragadóbbat nőnél egyáltalán nem ismerek. Ez a nő legnagyobb veszélye és legmélyebb sötétsége. Ez lehet benne a legromlottabb, és éppen ezért, ha jó, csaknem olyasmi, ami a szentség határát érinti.
Nézd meg jól ezt a fiatal asszonyt, rendetlenül feldúlt hajával, minden mozdulata kör alakú, mint a keble és a combja. Gömb alakú zene, de illatból és ízből. Kóstoljátok meg és lássatok, mondja a Zsoltár. Hangja, mikor nevet, mint a megdicsőülés. Szeme szikrázik. Orrcimpái kitágulnak és reszketnek. A mámor leánya, elfelejtette a rossz kurvaságot, a festéket, a cicomát, a rosszhiszemű és kiszámított bájolást. Ilyenkor a legillatosabb, és csókja a legforróbb. Már beszélni se tud, csak dadog, de látszik, hogy ezt unja, és ajka úgy áll, mint a csecsemőé, csucsorítva, de nem tejre. Minden tisztátalanság kiégett belőle. Mikor egyet csuklik, olyan hang csepeg szájából, hogy az ember minden cseppet szeretne végignyalni. Borzas fejét eszelősen rázza, hátraveti magát a fűbe, karját szétveti. Felcsúszik a szoknyája, de észre se veszi, sem ő, sem más.
A görögök tudták, hogy a nő legmélyebb lénye ez a szakrális kurvaság. De amikor önmaguktól ittas nők Dionüszosz nagy ünnepén a hegyek között őrjöngő táncukat járták, a férfiaknak még csak közelükben sem volt szabad lenniük. Akit megtaláltak, azt a mainaszok széttépték. Mert a kurvaság csak alacsonyabb, csak vörösen izzó állapotában kapcsolódik a szerelemhez. Mikor már fehéren izzik, a férfihoz semmi köze. Akkor már a szenvedélyes önfeláldozás mámora. Áldozat. Vagyis vallás.
Ebből a vallásból szabad szerelmet csinálni. Kell is. Főképpen mi mondjuk ezt, a férfiak, akik enélkül az asszonyi tűz nélkül egész életünkben dideregnénk. Nekünk ezt hirdetnünk kell, és az asszonyoknak meg kell magyaráznunk, hogy mindez csakis értünk van. Persze van nő, aki elhiszi, van, aki csak mosolyog. Mondom, szerelmet szabad belőle csinálni. De üzletet, uralmat csinálni, e szakrális képességet arra használni, hogy a nő vele ruhát szerezzen, élcszert, pénzt, azt nem szabad. De megmondom, mi az, amit a legkevésbé szabad: pietizmust és puritánságot nem szabad. Szigort és előítéletet, megbotránkozást és álszemérmet, fogakat összeszorító kegyetlen erkölcsöket, idegbajos pedantériát, rigolyát, házsártosságot, hisztériát, kevély és hiú önimádatot nem szabad.
A bor a vörösen és a fehéren izzó nemes és nemtelen kurvaságnak minden olaját magában tartja, és ha a nő bort iszik, kiderül róla, hogy merre hajlik.
Somló hegyén hallottam beszélni: egy magyar gróf Indiába utazott vadászni. A rádzsa vendége volt, és mikor elbúcsúzott, házigazdáját meghívta Magyarországra. Még ugyanabban az évben a rádzsa csakugyan meglátogatta, s akkor egy téli este, baráti poharazgatás közben elbeszélte szívének bánatát. Alighogy megnősült, szép fiatal nőt vett el, de ő, bár harmincöt éves sem volt, férfiasságát elvesztette. Hiába ment szanatóriumba. Hiába hívatott világhírű orvost. Hiába pasztilla, kúra, injekció, az elvesztett férfiasság nem tért vissza. Szegény asszony már a búskomorság, szegény rádzsa már az őrület szélén állt. A magyar gróf nem szólt egy szót sem, csak hivatta a kulcsárt és somlai bort hozatott. Aztán parancsot adott, hogy a rádzsa szobájában mindig legyen somlai, s mikor indiai vendége elutazott, egy láda bort ajándékozott neki. Néhány hét múlt csak el, s a posta Indiából sürgönyt hozott. Ez volt az egész: Köszönöm barátom. Kérek még tíz láda somlait.
Ide meg a többit.
Raindrops keep falling on my head
...ó, hát akkor Paul Newman miatt a Butch Cassidy and the Sundance Kid című filmből
...és a szöveg...
Raindrops keep fallin' on my head
And just like the guy whose feet are too big for his bed
Nothin' seems to fit
Those raindrops are fallin' on my head, they keep fallin'
So I just did me some talkin' to the sun
And I said I didn't like the way he got things done
Sleepin' on the job
Those raindrops are fallin' on my head, they keep fallin'
But there's one thing I know
The blues they send to meet me won't defeat me
It won't be long till happiness steps up to greet me
Raindrops keep fallin' on my head
But that doesn't mean my eyes will soon be turnin' red
Cryin's not for me
'Cause I'm never gonna stop the rain by complainin'
Because I'm free
Nothin's worryin' me
It won't be long till happiness steps up to greet me
Raindrops keep fallin' on my head
But that doesn't mean my eyes will soon be turnin' red
Cryin's not for me
'Cause I'm never gonna stop the rain by complainin'
Because I'm free
Nothin's worryin' me
Saturday, September 27, 2008
Friday, September 26, 2008
Rick Astley - Never Gonna Give You Up
Were no strangers to love
You know the rules and so do i
A full commitments what Im thinking of
You wouldnt get this from any other guy
I just wanna tell you how Im feeling
Gotta make you understand
* never gonna give you up
Never gonna let you down
Never gonna run around and desert you
Never gonna make you cry
Never gonna say goodbye
Never gonna tell a lie and hurt you
Weve know each other for so long
Your hearts been aching
But youre too shy to say it
Inside we both know whats been going on
We know the game and were gonna play it
And if you ask me how Im feeling
Dont tell me youre too blind to see
(* repeat)
Give you up. give you up
Give you up, give you up
Never gonna give
Never gonna give, give you up
Never gonna give
Never gonna give, five you up
I just wanna tell you how Im feeling
Gotta make you understand
Delta és Import/Export
kivételesen kimoziztam magam az elmúlt pár napban az Apollóban. bár már klasszikus mozizásról nem beszélhetek, mert dvd-n mentek a filmek: a Delta Mundruczótól, ill. a 3 Seidl film, amit egy nap alatt végeztem ki: Tervezett veszteség, Modellek ill. az Import/Export.
a Deltán hatalmasat csalódtam, sajnos nem Mundruczó mesélt, hanem megint valami régmúlt forma alapján (Tar Béla nyomdokait követve) kaptam egy gyenge mesét egy erős befejezéssel (azaz inkább csak egy jelenettel).
miután megnéztem az Import/Exportot, akkor fogalmazódott meg bennem a következő gondolat: hogy persze fontos a forma a filmészítés kapcsán, a nyelv, az iparosság, de önmagában kevés, mégha egy kerek kis történetet kapok is szépen elméselve. szóval a meséléssel nincsen baj, mert mese az van, de eléggé személytelenül tálalják a legtöbb esetben. ilyenkor mindig egy nagypapa jut az eszembe, aki mesél az unokájának de úgy, hogy az unoka tátott szájjal figyel, hiszen benne van ő is a történetben, izgul a különböző fordulatok ill. események miatt. a Delta esetében egy ilyen "öreges" elbeszélést véltem felfedezni, de erőszakolt stílusként hatott, mintha a rendező legalább 20 évvel lenne már idősebb a kelleténél. miért nem a saját nyelvén meséli el a történetét, miért kell olyan szótárhoz nyúlni, ami csak arra jó, hogy eltávolítsa a saját (aktív) szókincsétől?
ha dadogok, akkor dadogjak rendesen, lényegében ezt vallom. mindegy mennyire vagyok erős az adott nyelvben, a fontos, hogy a saját artikulációm vigyen előre.
ha a saját nyelvemmel küzdködök, akkor ennél aktuálisabb/frissebb formát kevésbé tudok elképzelni. mert azért küzdök éppen, hogy előrébb jussak, hogy nagyobb teret fogjak be a nyelv által. ha nem küzdök, akkor meglévő paneleket használok, nem a nehezebbet választom, hanem a konvencionálisat.
(egy érdekes kitérő: hogyan lesz valami konvencionális nyelv, ha azt egy ember hozta létre és csak ő beszéli teljes egészében? például ott van a Kispál és a Borz esete. amikor már beérett a kispálos nyelv, abban a pillanatban a magyarországi együttesek zömében ugyanezt a hangot, nyelvet lehettet felfedezni (még most is sokszor). ez később társult az Emil Rulez által kigyomlált nyelvezettel, ami egy új vérkeringést hozott a zenei palettára. tehát ha valaki erős nyelvben, akkor a nálánál gyengébb nyelvezet nem tud mit tenni, igazodik hozzá és azt kezdi el használni. ez amolyan fizikai törvény is.
tehát Tar Béla annyira erősen mondott valamit, hogy az utána következő nemzedéket sajnos kárhozatra jutatta ezáltal, csak hogy frappánsan beszéljünk, ugyanis a fiúk az apához igazodtak de sajnos túlzott mértékben)
Az Import/Export című filmnél esett le, hogy miért is nagy rendező Seidl. olyan ambíciókkal ültem be a filmjeire, hogy na most jól kiismerem a grammatikáját, letapogatom még a kötőszókat is. aztán leesett, hogy a mocskos kurva életbe, ez mennyire aktuális (és mindig az volt!!), hogy szembenéz olyan dolgokkal, amelyek itt folynak körülöttünk, a szomszédos országokban, vagy éppen nálunk, a saját lakótömbünkben vagy bárhol máshol! hogy ez most van, és 5 év múlva ez kordokumentum lesz, ami elhelyez bennünket ebben a büdös nagy világban és tájékozódási pontként funkcionál ahogyan itt tapogatózunk mint a vakok, mert azok is vagyunk: a szellemünket fehér botként lengetjük magunk előtt.
visszatérve a nyelvi küzdelemre: ha küzdök a nyelvvel, óhatatlanul össze vagyok kapcsolva a jelennel, az éppen aktuálissal, gyúrom az anyagot, ami rámnehezedik, én meg megpróbálom fölemelni, megformázni.
a Delta iszonyatosan félrenyúlt, kidolgozta az elszigetelt nyelvét. ami persze ugyanúgy munka volt, de nem volt benne dadogás.
Seidl minden filmje dadog, még akkor is ha tökéletes formába van ágyazva.
és Kubrickról most inkább ne essen szó. ő az angyalok nyelvén beszélt és még az a bizonyos szeretet is meg volt benne.
Greenaway talán hiába beszél az angyalok nyelvén...
na jó éjt.
Thursday, September 25, 2008
titkos kapcsolat
...filmplakátokra gondoltam...főleg Haneke filmek plakátjaira... mindenesetre Haneke ide vagy oda, a legfőbb kedvencem mostanában ez a plakát:
és itt van még néhány, amire sokat gondoltam mostanában
...filmplakátot terveztünk a múlt héten...
Twisted Sister - We're Not Gonna Take It
és a szöveg:
Twisted Sister
We're Not Gonna Take It Lyrics
Oh We're Not Gonna Take It
no, We Ain't Gonna Take It
oh We're Not Gonna Take It Anymore
we've Got The Right To Choose And
there Ain't No Way We'll Lose It
this Is Our Life, This Is Our Song
we'll Fight The Powers That Be Just
don't Pick Our Destiny 'cause
you Don't Know Us, You Don't Belong
oh We're Not Gonna Take It
no, We Ain't Gonna Take It
oh We're Not Gonna Take It Anymore
oh You're So Condescending
your Gall Is Never Ending
we Don't Want Nothin', Not A Thing From You
your Life Is Trite And Jaded
boring And Confiscated
if That's Your Best, Your Best Won't Do
oh.....................
oh.....................
we're Right/yeah
we're Free/yeah
we'll Fight/yeah
you'll See/yeah
oh We're Not Gonna Take It
no, We Ain't Gonna Take It
oh We're Not Gonna Take It Anymore
oh We're Not Gonna Take It
no, We Ain't Gonna Take It
oh We're Not Gonna Take It Anymore
no Way!
oh.....................
oh.....................
we're Right/yeah
we're Free/yeah
we'll Fight/yeah
you'll See/yeah
we're Not Gonna Take It
no, We Ain't Gonna Take It
we're Not Gonna Take It Anymore
we're Not Gonna Take It, No!
no, We Ain't Gonna Take It
we're Not Gonna Take It Anymore
just You Try And Make Us
we're Not Gonna Take It
come On
no, We Ain't Gonna Take It
you're All Worthless And Weak
we're Not Gonna Take It Anymore
now Drop And Give Me Twenty
we're Not Gonna Take It
oh Crinch Pin
no, We Ain't Gonna Take It
oh You And Your Uniform
we're Not Gonna Take It Anymore
Wednesday, September 24, 2008
Cost and Quartet és a Doktor Csoport a Kinóban
Monday, September 22, 2008
"... egy ember életében két fontos időpont van: születése és halála. Minden amit közte teszünk, nem is igazán fontos."
Jacques Brel, született Jacques Romain Georges Brel
a minapi Royal Cinemában vetített spanyol film varázslatos perceinek egyikén a jelenetbeli tévé egy fekete fehér felvételen franciául éneklő férfit mutatott.
mivel sokak szerint az egyik legkarizmatkusabb frankofón énekesről van szó, had álljon itt amivel a net oltani tudja tudásszomjunkat
Jacques Brel, született Jacques Romain Georges Brel
(Schaerbeek, 1929. április 8. – Párizs, Bobigny negyed, 1978. október 9.) belga származású, francia nyelvű legendás énekes-dalszerző. Sokak által költőként is tisztelt művész, aki minőséget és rendkívüli elbeszélő erőt adott dalszövegeinek.
Bár a Brel-ek franciául beszéltek, flamand származásúak. Néhányuk Zandvoorde-ból eredezteti magát. Brel apja társtulajdonos volt egy papírgyárban és Brel ebben a cégben kezdett dolgozni, apja nyomdokait követendő. Nem volt érdekelt a témában túlságosan, annál több érdeklődést mutatott a kultúra iránt. Csatlakozott a katolikus-humanista fiatalok szervezetéhez a Franche Cordée-hez, ahol énekelt és színészkedett. Itt találkozott Thérese Michielsen-nel (Miche). 1950-ben összeházasodtak.
Az 50-es évek elején Brel kisebb eredményeket ért el Belgiumban maga írta dalainak előadásával. A 78rpm record (La foire/Il ya) megjelentetése lett ennek gyümölcse.
1954-től Brel komolyabban folytatta a külföldi karrierépítést. Felmondott munkahelyén és Párizsba költözött, zenét írt és énekelt a városi kabaréban és zenetermekben, ahol a színpadon nagy energiával adta elő dalait.
1956-ra Európában turnézott és felvette Quand on n'a que l'amour című dalát, amivel felhívta magára a nagyközönség figyelmét.
Az 50-es évek végére Miche és Brel három lánya visszaköltözött Brüsszelbe. Családja ettől kezdve külön életet élt. Barátja, Georges Pasquier ('Jojo') és a zongorista Gérard Jouannest és François Rauber hatására Brel stílusa változásokon ment keresztül. Nem volt többé katolikus-humanista trubadúr, de elkeseredett énekeket írt a szerelemről, halálról és a harcról amit életnek hívnak. Zenéje komplexebb lett és témái változatosabbak lettek, felfedezve a szerelmet (Je t'aime, Litanies pour un Retour), a társadalmat (Le Singes, Les Bourgeois, Jaures) és a lelki összetevőket (Le Bon Dieu, Dites, Si c'Était Vrai, Fernand ). Munkája nem korlátozódott egy stílusra. ugyanolyanprofi volt a humoros kompozíciókban (Le Lion, Comment Tuer l'Amant de la Femme…) mint az emocionálisabb tárgyúakban (Voir un Ami Pleurer, Fils de …, Jojo).
Brel pontos megfigyelőkészsége a mindennapi élet innovatív és kreatív leírójává tette ritkán tapasztalható költőiséggel. Intelligens szóhasználata hatásos, igen vizuális és jelentésteli szókinccsel.
Brelnek jó érzéke volt a metaforákhoz is, ahogy a Je suis un soir d'été c. dalban.
Bár a szövegírás mesterének tartották, zenei témái is elsőrangúak voltak, és itt sem korlátozta magát egy stílusra. Ritmusos, életteli, elbűvölő hangnemben (mint a L'aventure, Rosa, Au printemps) de szomorú andalgó dalokat is (mint a J'en appelle, Pourquoi faut-il que les hommes s'ennuient - mért kell a férfinak unatkozni) szerzett.
Brel romantikus líraisága néha a sötét és keserű iróniába hajló. Finoman érzelmes dalaiban alig leplezett frusztráció és neheztelés villan át. Bensőséges és szenvedélyes portrékat fest a társadalom ún. söpredékéről: az alkoholisták, csavargók, és drogfüggők, prostituáltak tűnnek fel a Jef-ben. A La chanson de Jacky és Amsterdam könnyű szentimentalizmust áraszt, és nem szégyellte saját, mások számára talán visszataszítóan ható életstílusát is lefesteni.
Szinte kizárólag franciául írta és vette fel dalait, és a francia nyelvterületeken széles körben elismerték, minden idők legjobb francia szerzőjeként.
Flamandnak vallotta magát és flamand énekesként mutatkozott be a világ számára – mondván, moi je suis un Flamand a francia televízióban. De ugyanakkor gúnyolta a rusztikus flamand életet komikus dalában a Les Flamandes -ban.
Későbbi karrierje során politikai dühe a Flamingant-ok ellen irányult, ahogy a La, la, la (1967) és szavai: „Vive les Belgiens, merde pour les flamingants” (hosszú életet a belgáknak és halált a flamandizálókra). A Les Flamandes -ban (1977) Brel a részletek tökéletes ignorálásával festett portrét a flamandizálókról. Kissé elnagyoltan fogalmazva: „Nazis durant les guerres et catholiques entre elles” (nácik a háborúk alatt és katolikusok két háború között). Lányát, France Brelt, idézve „…nagyon flamand volt. Hitt a nevelésben, a kemény munkában, mindig pontos volt. A családunk flamand karakterű sok tekintetben, Jacques büszke volt flamand vérére. ”
„Ha király lennék”- Brel maga mondta egyszer- „minden flamandot vallóniába és minden vallont flandriába küldenék hat hónapra. Mint a katonaságban. Családban élnének és ez minden etnikai és nyelvi problémát gyorsan megoldana. Mert mindenkinek ugyanúgy fáj a foga, mindenki szereti az anyját, és mindenki szereti vagy utálja a spenótot. És ezek azok a dolgok amik igazán számítanak. ”
Bár Franciaország volt Brel lelki otthona, és ellentmondásos kijelentésekkel élt hazájával Belgiummal kapcsolatban, legjobb szerzeményei dicsérik Belgiumot. (Le plat pays vagy Il neige sur Liege)
Színészként a Nagybátyám Benjamin c. filmben Claude Jade, valamint a L'emmerdeur -ben Lino Ventura szereptársaként szerzett hírnevet. Fellépett a L'Homme de la Mancha c. musicalben és játszott filmekben, bár filmbeli alakításait nem tartják épp hasonló kaliberűnek mint a musical fellépéseit. 1969-ben megkapta a Mon Oncle Benjamin főszerepét. A Messzi Nyugat c. komédiát amit ő rendezett, társírója volt és szerepelt is benne, jelölték a Cannes-i Filmfesztiválra 1973-ban.
Húsz évig ő volt a legnagyobb csillag, elismertséget szerezve a francia nézőközönség köreiben. 1973-ban Francia Polinézia szigeteire vonult vissza. Csak 1977-ben tért vissza Párizsba ahol felvette utolsó albumát, ami kitűnő fogadtatásra talált.
Erős dohányos volt, és 1973-ban tüdőrákot diagnosztizáltak nála. 1978-ban halt meg. A Calvary Temetőben temették el Atuona-ban (Hiva Oa, Marquesas Szigetek, Francia Polinézia) – nem messze Paul Gauguin sírjától.
Brel pilóta is volt. Első pilótaigazolványát 1964-ben kapta és vett egy Gardian Horizon-t, amit később Wassmer 40-re cserélt. Majd továbblépett 1969-ben első IFR kvalifikációjával a Les Ailes repülőiskolában Genfben, Svájcban. Folytatta gyakorlatait míg segédpilóta kvalifikációt nem szerzett Lear 25-re. Késői éveiben egy kis duplamotoros géppel repült és repülő-taxisként is szolgált.
Brel hajózott is.
A brüsszeli metro egyik állomását a tiszteletére keresztelték el. Jacques Brel metro állomás, az 1B vonalon.
Brel mai napig téma Franciaországban. Persze régi, oldies, de dalai nem függnek a divattól. A legendák közvetlen alakjáról, megnyerő emberségéről máig élnek.
például
francia ismerősöm apja még nyárimunkán Nizzában egyszer vacsorát szolgálhatott föl neki, és máig megőrizte azt az ötvenfrankost, amit a tányér alá rejtve borravalóként talált, miután Brel elment, mivel még aznap este repült, és málnaszörpöt ivott, mert az legalább színében hasonlít a borra.
alakja kétségtelenül azért maradhatott meg ilyen tisztán, mert meghalt, nem öregedett bele a sikerbe, de lírája olyan egyedülálló volt, hogy sokan (franciák) úgy tartják, vele a szerelem is meghalt.
nyugodjék békében
Keve az autómosóban
"Újra egy nagyköltségvetésű rövidfilm kishazánkban. A szereplők bravúrosan fesztelenül mozognak az elképesztően kalandos élethelyzetekben. A hiperrealista mélabúval megtűzdelt jelenetek és a gyors, ugrásszerű, zaklatott vágások nem hogy egy összefüggéstelen rendszert mutatnának, hanem a káosz ellenére egy igen egységes/egészséges világ benyomását keltik a nézőben. De vajon miért és hogyan lehetséges mindez? Mi az az alapanyag, ami rendzsaw filmjeit ebben a megfoghatatlan, misztikus és lebegésszerű állapotban tartja és miért nem esik atomjaira?"
(idézet a magyar.film.hu-ról)
Keve in the car-wash (14 perc)
Sunday, September 21, 2008
the last known survivor
Részlet a Persepolis c. filmből
...és az original klipp
Survivor- Eye of the tiger
Risin up -- back on the street,
Did my time, took my chances
Went the distance now Im back on my feet
Just a man and his will to survive --
So many times, it happens too fast,
You trade your passion for glory,
Dont lose your grip on the dreams of the past,
You must fight just to keep them alive c
*its the eye of the tiger,
Its the thrill of the fight,
Rising up to the challenge of our rival,
And the last known survivor
Stalks his prey in the night,
And hes watching us all
With the eye of the tiger.*
Face to face -- out in the heat,
Hangin tough, stayin hungry
They stack the odds still we take to the street
For the kill, with the skill to survive --
( * repeat)
Risin up -- straight to the top,
Had the guts, got the glory
Went the distance, now Im not gonna stop
Just a man and his will to survive --
( * repeat)
Saturday, September 20, 2008
Cimbora – 1986
csak pár napotok van arra, hogy letöltsétek az alábbi linkről minden idők egyik legnagyobb gyerekeknek szóló albumát!!ezt hallgassátok, gyerekek és örökké virulunk!!:))
köszi Andor!
https://www.yousendit.com/transfer.php?action=batch_download&batch_id=bVlDRm93UzhqY3AzZUE9PQ
Friday, September 19, 2008
Toby Dammit
ha Fellini akkor Toby Dammit. kb. 48 perces film angol felirattal, öt részben. jó szórakozást!
"Toby Dammit, a fiatal és sikeres filmsztár Olaszországba érkezik, hogy a Vatikán támogatásával készülő „katolikus western” főszereplője legyen. A különc viselkedésű Toby az alkohol és a kábítószer rabja. Időnként egy különös mosolyú kislányt lát maga előtt, aki mintha játszani hívná. A kiégett, olykor cinikusan megnyilvánuló filmcsillagot érkezése után megannyi csodabogár zsongja körül, egy csillogóan hamis világ fő- és mellékszereplői. Egy paródiaként ható díjkiosztó ünnepségről Toby megszökik, és a kölcsönbe kapott csodálatos sportkocsin eszeveszett száguldozásba kezd az éjszakai Rómában...." wikipédia
Tartsd a tempót!
játékfelhívás következik:
pepe korábbi kommentbe helyezett klipje adta az ötletet. olyan klippeket kell keresni a youtube-on, ami tempójában egyezik a következő számmal:
Stardust - the music sounds better with you
a linkeket kérjük kommentbe elküldeni!
és ahogyan a mondás: aki tartja a tempót, az nem kap két, óriásinagy pofont!
Kettős mérce - blog
munkaügyi helyzetjelentés egy blogból. segély és közmunka.
http://magyarinfo.blog.hu/2008/09/18/dolgozz_ingyen_mint_az_apad
Thursday, September 18, 2008
Dj Renjoe - Värttinä
a Royalban kezembe került egy igen régi, sajátkezű válogatás-kazettám a Värttinä együttestől. 1987 óta működnek, szóval nem egy újdonság van a porondon. ettől függetlenül 15 számot gyűjtöttem össze gondosan pakolva őket a playlistbe.
öveket bekötni, finn testvéreink ébresztője következik.
Modjo - Lady (Hear Me Tonight)
Lady, hear me tonight,
Cos my feeling is just so right.
As we dance,
By the moonlight.
Can't you see, you're my delight
Lady, I just feel like
I won't get you outta my mind
I feel love for the first time
And I know that it's true I can tell by the look in your eyes
Wednesday, September 17, 2008
Sunday, September 14, 2008
Habfürdő
... van egy film, amit folyton emlegetek, de soha nem látta senki. A Habfürdő című 1979-es magyar animációról van szó.
... a múlt héten aztán úgy alakult, hogy nem bírtam tovább, gondoltam egye fene az agyonnézett, csíkos, színevesztett vhs-t, muszáj ezt látnotok, még így is. (külön köszönet tomdd-nek)
...na tessék, nem biztos, hogy a legjobb, de az egyik kedvenc részletem a filmből, borzalmas minőségben és mégis mindig vidáman...
…a történet röviden…
... Mohai Zsolt a negyvenéves, okleveles kirakatrendező és dekoratőr, házasságkötése napján, pánikrohamában a mennyasszonya hírből ismert barátnőjéhez, Parádi Annihoz menekül, elsírja neki a bánatát és megpróbálja rávenni a lányt, hogy mondja le ő az esküvőt. Anni fel is hívja a mennyasszonyt, de végül képtelen vele közölni a rossz hírt. Később a menyasszony is beugrik Annihoz Homolya Nándor társaságában és a fennt hallható dalt adják elő, miközben Mohai Zsolt békaembernek öltözve bujkál a fürdőszobában…
…vagy inkább mégsem…
… a férfi beugrik a nőhöz, beszélgetnek, kávéznak, dohányoznak, remekül megértik egymást, a férfi a nő mellei közé dugja a fejét, aztán félelmében békaembernek öltözik, a nő félelmében leginkább nem csinál semmit, végül a férfi elmegy a másik nőhöz, ahoz az Igazihoz…
…vagy inkább mégsem…
… a férfi találkozik a nővel, és nem jönnek össze…
... a film az alkotók műfaj meghatározása szerint :zenés trükkfilm szívdobbanásra, és tényleg. zene és trükkös látvány minden mennyiségben. de nem akarok én itt elemzésekbe bocsátkozni, hamarosan úgyis mindenki ezt fogja nézni, mert a rendezőt, Kovásznai Györgyöt felfedezik majd harminc évvel a halála után, mint Csontváryt és akkor már a csapból is a Habfürdő fog folyni, de még mielőtt ez, csakhogy tudjátok, aki még nem tudja, hogy ilyen is van, mint ez a Kovásznai, mint ez a Habfürdő…
Néhány kapcsolódó oldal:
Kovásznai Kutatóműhely (filmográfia, rövidfilmek és érdekességek a Kovásznai életművel kapcsolatban)
Gomba a krumpli levesben (Horváth Olivér cikke, van egy-két színes kép is a filmből)
Voks a béka mellett (Kristó Nagy István cikke)
Kovásznai György, művész a festészet és a film szolgálatában (Mezei Ottó írása)
Friday, September 12, 2008
Kínai piramisok
de maradjunk inkább a higgadt, történelem-tudományos hangnemnél: http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%ADnai_piramisok
Moviest - zsebmozi
lesz egy Zsebmozi is a Movieast keretén belül. ebben a moziban orrba-szájba mennek majd a vetítések. közöttük természetesen sok-sok controlos filmmel.
Tilos - Mezitlábas mesék
a tilos rádiót hallgatva futottam bele ebbe a műsorba: mezitlábas mesék
"Johnsonnal azon hecceljük egymást, ki tud betegebbet rakni.
***
Johnson 90 kg körüli szemüveges budai értelmiségi huszonéves figura. Én is késő-huszonéves szemüveges vagyok, 80 kg körül mozog a testsúlyom. Jódolgunkban lemezeket vásárolunk, nagyrészt olyanokat, amiket ha véletlenül lejátszanánk egy buliban, nem úszná meg épen egyikünk szemüvege sem. A Mezítlábasban lejátszhatjuk ezeket az amúgy szerintünk kiváló zenéket. Itt csak a Főnök van, aki rendszeresen vegzál minket (konkrétan vasmacskát tenne az ánuszunkba), de tudjátok milyenek ezek a metálosok, csak a szájuk nagy, a lelkük csipketerítő." (idézet a fenti oldalról)
az oldalon látható "utolsó adás" gombra menj rá. a 11.perctől érdekes a dolog, onnan kezdődik a műsor.
a tilos rádió műsorát érdemes végiglapozni időnként. egyből itt van két kedvenc: a szőke rádiózik ill. a Honty és Hanna. ez utóbbinál nagyon gazdag a kínálat letöltés szempontjából. ajálom mindenkinek egy-egy pihenőórában, amikor semmihez nincsen kedve ill ereje az embernek. na ebben az állapotban világlik ki számomra a rádiózás lényege.
Thursday, September 11, 2008
Street life
Tarantino: Jackie Brown című filmjéből a "Street life" nóta, majd alatta az original klipp.
The Crusaders - Randy Crawford (1979)
I play the streetlife, because there`s no place I can go
Streetlife – it`s the only life I know
Streetlife – and there`s a thousand parts to play
Streetlife – until you play your life away
You let the people see, just who you wanna be
And every night you shine, just like a super star
That`s how the life is played a temptin masquerade
You dress, you walk, you talk
You`re who you think you are
Streetlife – you can run away from time
Streetlife – for a nickel or a dime
Streetlife – but you better not get old
Streetlife – or you`re gonna feel the cold
There`s always love for sale a grown-up fairytale
Prince charming always smiles behind a silver spoon
And if you keep it young your song is always sung
Your love will pay your way beneath the silver moon
Streetlife – Streetlife
Streetlife - Streetlife
I play the streetlife, because there`s no place I can go
Streetlife – it`s the only life I know
Streetlife – and there`s a thousand parts to play
Streetlife – until you play your life away - ooh
Streetlife - Streetlife
Streetlife - Streetlife
Wednesday, September 10, 2008
Royal Cinema vetítés pénteken - Mind Game
Újabb magyarországi exkluzív premier - ezúttal egy nem mindennapi japán animációs film.
Tehát szeptember 12-én, pénteken kb. 21.30-tól a Royal Cinemában kerül először vászonra (lepedőre) ez a remek mozi, magyar felirattal. Ismerős lehet a készítő Studio 4°C, ugyanis az Animatrix 5 epizódját is nekik köszönheti, aki kedveli az animációt.
A most bemutatásra kerülő művük több szempontból is érdekes: egyrészt a használt vegyes stílus és technika miatt, másrészt pedig a történet sem az a hétköznapi lávsztori: főhösünket kb. az első negyedórában kivégzik. De nem is írok többet, beszéljen a trailer:
Előtte-utána-közben pedig természetesen borozás!
Tuesday, September 9, 2008
Dévényi Tibi bácsi
3 tévéműsor, óriási pillanatok!
Torpedó játék
Elektor kalandor 1993
David Hasselhoff a Három kívánságban
WWOOF farmok
Dolgozni! Dolgozni Dolgozni!
újabb szófaszörfösök jelentek meg nálam, egy fiatal amerikai pár. egy kilenc hónapon át tartó utazáson vannak itt európában. 5 hónapot töltöttek el csehországban, egy youthhostelt igazgattak. ebben a szép kis falucskában (Cesky Krumlovban)
előtte voltak lengyelben, annak előtte meg olaszban két hónapot. olaszországban farmokon éltek ill. dolgoztak (két farmnál, családoknál). ezekről a farmokról faggattam őket, mi és hogyan van ott. lásd később.
az olasz farmról képek:
ez volt a szobájuk:
a farmer egyik lánya ebben a lakókocsiban lakott, mert kevés volt a szoba a házban:
Aaron és Brii alapvetően természetimádóak, ha lehet így fogalmazni. volt olyan, hogy Aaron végigsátrazott egy évet egy erdőben. faházat építettek a barátaival.
a barátnője ilyenkor meglátogatta, sokszor együtt is laktak, ahogy az élet éppen megengedte. több faházat húztak már föl a lakóhelyük környékén, teljesen önerőből. egy faház kb. egy évig készül, amely munka ugye sok nehézséggel jár (kezdve a fák kivágásától azok megmunkáláásig), ami nem jelenti azt, hogy ez ugyanakkor ne lenne óriási öröm is a számukra.
mutattak képeket, nagyon kis pöpec házakat rittyentettek maguknak vagy a családjuknak az erdő közepén. és egyre többen mennek ki az erdőbe, hogy ők is építsenek, nem is azért, hogy ott lakjanak életük végéig, hanem hogy ha éppen van kedvük, eltöltsenek egy-két hónapot ebben a nyugiban.
egyszer hallotam egy spanyol hippi közösségről, akik erdőben laknak, távol a város zajától. ezen igen elgondolkodtam akkoriban, hogy mi mehet ott. de csak képzelődtem a konkrét infók hiányában.
na most ez más, mert Aaron és Brii nem képzelt hippik, hanem igen egyszerű, egészséges gondolkozású szimpatikus emberek, akik szeretnek utazni, ismerkedni, dolgozni, tanulni, nem húst enni, inkább gombászni ha kell stb. nem kell megijedni, a srác elfogadja a feléje nyújtott haskás cigit is és a gitározástól sem riad vissza.
de visszatérve ezekre a farmocskákra. igen érdekes dologba futottam bele ismét, legalábbis számomra megint egy új kaput nyitott valami ismeretlen földrészre: http://www.wwoof.org/
szóval röviden: elmész melózni (önkéntesként) egy farmra, kapsz szállást és napi 3-szor kaját. de sok tényezővel lehet itt is számolni. mennyi időre akarsz menni, egy családhoz mennél, vagy egy nagyobb közösségbe inkább? mit szeretnél dolgozni? sajtot készítenél vagy csirkeszart lapátolnál? szóval falusi turizmusról van szó kérem, de azzal a különbséggel, hogy itt befogják a japán vakuvillogtató családtagokat is bűntetlenül, azzal a céllal, hogy elég volt a szemlélődésből, inkább tegyél valamit a földünk érdekében, ha már itt vagy.
a kaját magad is megfőzheted a konyhában, vagy aki éppen akarja, ez megbeszélés kérdése. kommuna ez kérem. s hogy az igaz kommunizmus zászlaja alatt van e? ez nem kérdés! .)
egy 2006-os postból egy idézet Sajtkukac naplójából.
"Rákerestem a magyar lapok között a WWOOF-re, de igazi útbaigazítást nem kaptam. Már eddig is föltett szándékom volt, hogy részletesen írok róla, másrészt, hogy ott M.országon is megpróbálom népszerűsíteni. Szóval. Ez egy olyan lehetőség, mely összehozza a világ biogazdálkodóit a mezőgazdaságban, vagy környezeti gazdálkodásban önkéntes munkát végzőkkel. Létezik egy független szervezet a wwoof.org, és vannak a nemzetiek, pl wwoof.it. Ezeken a honlapokok találhatók az illető szervezet feltételei. Általában van egy éves tagsági dij Olaszo. 25 euro. Ezért állandóan frissített listához, a gazdaságokban végzett munka idejére biztosításhoz és kölcsönös garanciához lehet jutni. Plusz garancia arra, hogy nem kapnak el feketemunkáért.Miután befizetted a tagdíjat és küldtél egy fényképet, mert igazolványt is adnak /legalábbis az olasz így működik/, már a te dolgod, hogy keress magadnak gazdaságokat és megállapodj velük. Általában 5-6 órás munkaidő van, étkezés és szállás jár hozzá. Természetesen mindig a konkrét helytől függnek a részletek. A világban nagyon sokan használják ki ezt a lehetőséget. Nyelvgyakorlásnak is kiváló. Természetesen nem csak külföldre lehet menni. Itt Magyarországon is meg kellene teremteni ezt a lehetőséget. /Nálunk az elmúlt öt évben mintegy 25 ember volt, Európából, Észak-Amerikából és Ausztráliából. Elsősorban a kicsi gazdaságoknak jelentene nagy segítséget a szezonális munkáknál.De a kölcsönös megismerés, információcsere sem elhanyagolandó. Bizony jó lenne az állatorvostan- és agrárhallgatóknak, valamint bárkinek, aki kicsit többet szeretne tudni a mezőgazdaságról, a környezettudatos földművelésről, állatságos állattartásról. Most nyáron alkalmam volt mélyebben megismerni az olasz WWOOF működését. Nagyon jól kihasználják a lehetőséget. Bridget szinte hetente küld e-maileket sürgős munkákról, vagy rendezvényekről, ahova önkénteseket keresnek. Legutóbb Livornoba keresetek segítséget, szállás a tenger mellett. Küld értesítést emellett különféle környezetgazdálkodással kapcsoélatos tanfolyamokról is. És olykor az is előfordul, hogy a szerződés benemtartása miatt kizárnak egy-egy gazdaságot, vagy önkéntest. Sajnos, nálunk az önkéntes munka, mint olyan nem létezik. Mikor egy ghanai srácot akartunk meghívni, vízumra lett volna szüksége, meggyanusítottak azzal, hogy nem csak fizikai értelemben akarunk feketemunkáshoz jutni, mondván, az étel és a szállás is ellenszolgáltatás. Hát lehet, hogy a világon Magyarország lesz az első ország, amely adót, járulékot vet ki az önkéntesmunkára! Ettől biztosan javulni fog az egyensúly. Azért csüggedni nem kell, inkáb ki kell használni a lehetőséget. Jó lenne egy netes fórum is, ahol a tapasztalatok összegyűlnének, információt szolgáltatva egymásnak, s az új érdeklődőknek. Terjeszteni kellene a középiskolákban is. Pl. érettségi után egy év különféle országokban, különféle gazdaságokban. Persze az utiköltségrevalót azt nekünk kell összespórolni."
Monday, September 8, 2008
i'm a joker i'm a smoker...
Boldog Hétfőt mindenkinek!
Steve Miller Band - Joker
Some people call me the space cowboy, yeah
Some call me the gangster of love
Some people call me Maurice
Cause I speak of the pompitous of love
People talkin' 'bout me, baby
Say I'm doin' you wrong, doin' you wrong
Well, don't you worry baby
Don't worry
Cause I'm right here, right here, right here, right here at home
Cause I'm a picker
I'm a grinner
I'm a lover
And I'm a sinner
I play my music in the sun
I'm a joker
I'm a smoker
I'm a midnight toker
I get my lovin' on the run
Wooo Wooooo
You're the cutest thing
That I ever did see
I really love your peaches
Want to shake your tree
Lovey-dovey, lovey-dovey, lovey-dovey all the time
Ooo-eee baby, I'll sure show you a good time
Cause I'm a picker
I'm a grinner
I'm a lover
And I'm a sinner
I play my music in the sun
I'm a joker
I'm a smoker
I'm a midnight toker
I sure don't want to hurt no one
Wooo Woooo
People keep talking about me baby
They say I'm doin' you wrong
Well don't you worry, don't worry, no don't worry mama
Cause I'm right here at home
You're the cutest thing I ever did see
Really love your peaches want to shake your tree
Lovey-dovey, lovey-dovey, lovey-dovey all the time
Come on baby and I'll show you a good time
Sunday, September 7, 2008
Re: Csendes szombat...
aki látta a szombati filmet a Royal Cinemában. és akinek van türelme kritikát olvasni a filmről:
itt és itt.
megér egy misét.
Saturday, September 6, 2008
Ivo Papasov and his Wedding Band
Ivo Papasov, a Balkán koronázatlan királya Pécsett szeptember 19-én, pénteken 20:00h-kor a POTE aulában, 1500Ft-ért!
rohanni a jegyekért!!
"Első ízben látogat Pécsre Ivo Papasov, a klarinét és a tört ritmusok utolérhetetlen virtuóza feleségével, Maria Karafizieva énekesnővel. 1974-ben alapított Trakija nevű együttesével – amelynek tagjai most Pécsre is elkísérik őt – talán a legtöbbet tették azért, hogy a balkáni muzsika világszerte az indulatból elkövetett életöröm, az igaz szerelem és a kifürkészhetetlenül furfangos ritmika szinonímájává váljon. Az ősi trák zenei hagyományt a kör-nyező balkáni népek zenéjével, majd később a progresszív rock és a kortárs jazz invenciózus irányzataival ötvöző stílus az első volt azok közül, amelyet „balkáni világzeneként” kezdtek el számon tartani.
Ivo Papasov – klarinét, Maria Karafizieva – ének, Matyo Dobrev – kaval, Ateshghan Yuseinov – gitár, Nesho Neshev – harmonika, Vasil Mitev – billentyűk, gadulka, Salif Ali – dobok" (Pécsi Kulturális Központ)
Friday, September 5, 2008
Nem kell panaszkodni
hazatért Antal Nimród Ámerikából!
harmadik (ott második) filmjének elkészültéről kérdezte az INDEX
http://index.hu/kultur/cinematrix/ccikkek/antal0905/
A 2003-as Kontroll magyar sikere óta Amerikában készíti közönségfilmjeit Antal Nimród, akit rövid budapesti tartózkodása alatt a Hotel Marriottban sikerült elcsípnünk egy interjúra. Második filmjét, a Vacancy című hollywoodi horrort több millióan látták, de 50 százalékban a stúdió elképzelései szerint készítette. Egyik első kérdésünk, hogy mennyire a rendezőé a most készülő harmadik mozi.
A legújabb filmeddel, az Armoreddel, amit többek között Jean Renóval és Laurence Fishburne-nel készítesz, hogy állsz?
Augusztus 14-én fejeztem be az utómunkát Los Angelesben, 15-én már jöttem Budapestre.
Az első amerikai filmed, a 2007-es Vacancy (Elhagyott szoba) 50 százalékban a Screen Gems stúdió döntéseit mutatja. A mostani hány százalékban a tiéd?
90 százalék.
Miben lett merészebb?
A szereposztás mellett a hozzállásomban: most már nem voltam olyan óvatos, elengedtem a gyeplőket. A Vacancynél azt gondoltam, hogy ki kell tanulnom az amerikai rendszert, aztán rájöttem, hogy itt is csak a tiszta filmélményt kell újra megtalálnom, amit a legelső filmemnél, a Kontrollnál [1] éreztem. Hogy mindig a legjobb érzésem szerint kell hogy döntsek: ha valami szerintem nem működött, leforgattam úgy is, ahogy nekem tetszett. Ha nem tetszett egy szöveg, de a stúdió ragaszkodott hozzá, mindkét változatban felvettem. Végül összevágtam a saját változatomat, és elfogadták.
Ahogy mondtad, bulvárszempontból unalmas volt az előző forgatás. A mostani milyen volt?
Olyan szempontból ez is unalmas volt: senki nem vitázott senkivel, nem ment el felesleges energia konfliktushelyzetek kezelésére. Persze én be voltam szarva a sztárok miatt, pláne, mert Jean Reno- és Matt Dillon-fan voltam, de mikor láttam, hogy milyen kedvesek, szerények, elmúlt a félelmem. Ez külön hasznos, amikor olyanokat kell kérned, hogy vérben, porban fetrengjenek. Tehát miután túltettem magam azon, hogy Jean Reno az, aki pontosan, készségesen megjelenik a forgatáson, már könnyű volt minden.
És Jean Reno a filmben sem az a dúvad?
Nem, nem ilyen akciójelenetek voltak, de azért két páncélautó összeütközött. Itt a fő attrakció inkább, hogy a hat férfi főszereplő jelen legyen egyfolytában.
Akkor azért krimi-drámaként van jelölve a műfaja, mert kamaradráma?
Hát, ha azt nézzük, hogy a forgatás 60 százaléka egy acélipari helyszínen zajlik, hogy van, aki a film nagyrészét egy páncélautóban tölti, és hogy többször előkerülnek a morális kérdések, akkor igen.
Mennyiben hasonlítottak a kinti állapotok az itthoni forgatásokra?
Tehetséges, lelkes stábbal dolgoztam, mint itthon. Annyi a különbség, ha inget kérsz, kint 30-at mutatnak, míg itthon hármat.
És gondolom az a magyar tradíció, hogy nem, vagy csak sokára fizetik ki a stábot, köztük a színészeket, sem jellemző kint.
Az megengedhetetlen lenne Magyarországon is. Kint inkább a túlfizetés veszélye áll fenn: a sztárok így szállhatnak el.
A Vacancy költségvetése 19 millió dollár volt. A bevétele dvd-kkel?
Úgy emlékszem, 50 millió körül, de ez fent van a neten, ott kéne utánanézni. (Az 50 millió csak a mozibevétel és a dvd-k kölcsönzéséből befolyó bevétel - az eladások meg nincsenek is benne, áll a boxofficemojo.com mozis [2] és dvd-bevételi [3] listáján.)
A mostani filmed 25 millió dollárból készül. Ezért kábé hány ember tanácsát kellett elviselned eddig?
Inkább az a kérdés, hány emberre kellett hallgatnom: csak egyre. A stúdiófőnökre.
Miben más a magyar filmesek helyzete szerinted, mint a tiéd?
Nagyon szerencsés helyzetben vannak. Nem kell marketingosztály, stúdió, tesztvetítés. Ők diktálhatják a trendeket. Jó dolog fiatal magyar filmkésztőnek lenni. Nem kell panaszkodni.
Kedvenc fiatal magyar rendeződ?
Mundruczó Kornél. Őt kifejezetten tisztelem, mert a saját gyomra szerint csinálja a filmeket, és ő vitte a legtöbbre a korosztályából.
Úgy tudom, most csak rövid ideig vagy itthon. A Puskás-filmterv miatt jöttél haza?
Nem amiatt. A Puskás-film olyan dolog, ami nagyon izgat, de még mindig nem mutattak nekem forgatókönyvet. Az viszont tény, hogy most itthon is egy saját forgatókönyvterven dolgozunk. A címe Szarvasgomba.
Ez Etyeken készülne?
Ez egy kis költségvetésű mozi lesz. Nem kell hozzá más, mint egy erdő, két darab Lada és egy vendéglő. De persze, ha meghívnának az etyeki stúdióba...
Egy pletyka szerint itthon reklámfilmet is forgattál az elmúlt egy évben. Ez igaz?
Nem. De az jó, ha már csak ilyen pletykák keringenek rólam.
Armored:
10 millió dolláros szállítmányért megy a küzdelem a filmben. Két pénzszállító autó mellett hat főszereplő áll a középpontban, köztük Columbus Short, Jean Reno, Laurence Fishburne és Matt Dillon. A Hősökből is ismert Milo Ventigmilia pedig rendőrt alakít. Amit kiderítettünk még, hogy a csavar történetben a 25. percben várható. 2009. szeptemberre tervezik a bemutatót. Az egyik producer Sam Raimi, a Pókember 1-3. rendezője.
Re: Az istenek a fejükre esnek
Kevesen tudják, hogy ő a Dr. Csoport első olyan tagja, aki az együttesből távozva szólókarrierbe kezdett.
1990-et írtunk, javában zajlott a skandináv turnénk, amikor szörnyű szájüregi fájdalom tört rá. A Narvikban tartott koncertet alig tudta végigcsinálni (eredetileg "Dr. Néger" néven szájdobolt a csapatban), és még aznap éjjel meg kellett műteni. Kiderült, hogy a intenzív hangképzéstől fölhasadt az amúgy teljesen lenőtt nyelve (addig nem is tudott beszélni, de makogását mind jól megértettük), ez okozta számára az elviselhetetlen fájdalmakat.
A lábadozása során akkora hatással volt rá az ottani kórház, hogy elhatározta, ő is szájsebész lesz, és kéri a honosíttatását. Próbáltuk lebeszélni a dologról, győzködtük, hogy nevetségessé teszi magát ezzel, de nem érdekelte a véleményünk. Végül jelentkezett a Stockholmi Szájüregi Főiskola akkor induló képzésére. Szájsebész szak abban az évben nem indult, csak fogorvos, de akkor már annyira bezsonogott a saját ötletétől, hogy beiratkozott oda.
Jól emlékszem Dr. Vermona szívhez szóló beszédére, amellyel megpróbálta jobb belátásra bírni, de ez sem segített. Csak mi könnyeztünk szavai hallatán, Dr. Néger oda sem figyelt; szórakozottan dudorászott valami svéd gyerekdalt, és közben a fogain xilofonozott egy HB-s ceruza radíros végével.
Arról persze szó sem lehetett, hogy ilyen körülmények közt folytassuk a turnét, ezért úgy döntöttünk, hogy kirakjuk a csapatból. Nem bánta túlságosan, minden gondolatát lefoglalták az új ötletei. Nem volt elég neki a fogorvosság és a svédség, kitalálta a szólókarrierséget is. Eredetileg a Dr. Abba nevet akarta, de a menedzsere, Stig Anderson ebbe nem egyezett bele.
Annyit még megígért, hogy az első számát nekünk ajánlja, és ehhez tartotta is magát. Turnénk következő helyszíne Kenya volt ugyanis, és épp Nairobi egyik bárjában söröztünk a többiekkel, amikor a rádióban felcsendült tőle a Hello Afrika. Megható pillanat volt, sosem felejtem el.
Thursday, September 4, 2008
Insomnia Institue (working title) trailer
"Dokumentumfilm egy (szélhámos?) angol cégről, ahol insomniás betegeket kezelnek rémálmaik megfilmesítésével.
8 rendező kollektív, szürrealista hozzájárulásával készült dokumentumfilmünk
elő-előzetese, a képarány még nem a megfelelő."
by lichterpeter
Dj Renjoe - YouTube és pszichoterápia II.
az alterklubbok péntekenként, ahol punkok és skinheadek együtt rúgtak be, vagy talán az iskolai lógások a sugó-parton, ősszel. vagy azok a apró kis lopások az élelmiszerboltokban, eleinte csak csoki, majd később az egész osztálynak a karácsonyi ajándék-készlet beszerzése, és mindezt féláron. a lebukásom a borotvahabbal, holott ma sem vagyok szőrös. rohantam volna ki a boltból, de elkaptak.
vagy talán azok a nagyobb betörések, amik mégiscsak kisstílűek voltak, a hétvégi újságosbódék kirablása; visongtunk a röhögéstől, futva egy UFÓ magazinnal a kezünkben, meg egy-egy VOLT újsággal, aztán cseréltünk, mert valamiből kettő volt, és egy életre szóló barátságot kötöttünk.
vagy azok a kirakati betörések, a csavarlazító képzelt hatalma fölöttünk, "bejött a búgás" mondtuk az elején, amikor először szívtuk a déry-kertben, majd egy markoló ragadott ki a valóságból és dobott le egy darabka földdel egy ismeretlen bolygón. télen még a hó is megolvadt köröttünk, úgy szívtuk.
"ismered Topent?" jött a kérdés suli után, de a következő pillanatban már kaptad is a tökönverést, ugyanis ő volt Topen.
egy szatyornyi kaparóssorsjegyet fújt felénk a szél, mi meg csak kapartuk, kapartuk, nyertünk is sokszor, de soha nem váltottunk be semmit. nem akartuk elhinni.
vagy talán a gépészosztályom, ahol újra valami identitást kellett összekaparni, vagy akár otthon a wécén, egyedül.
soha egy könyv, soha egy gondolat. minden csupa élet, zavar, mélység és lelkesültség.
talán ez volt a kilencvenes évek eleje nekem. na meg az MTV. 26 klipp.
Géprongálás
A fax-jelenetes posthoz két kedvenc.
Lasse vs Teknologi - Lasse Gjertsen
Lasse vs Teknologi II - Lasse Gjertsen
Wednesday, September 3, 2008
Csendes szombat - Royal Cinema 61
Lassú snittek megszállotjai!!!
most szombaton a Royal Cinemában újfent ingyen mozi!
a Csendes fény című filmet vetítjük Reygadastól 21.30h-kor (pontban!!)a Király u. 61-ben. (keresztény szopás című post itt). találka ezért már inkább legyen kilenckor.
film hossza: kb. két óra.
(és angol feliratos!)
(a film ideje alatt kapuzárás van, így aki késik, sorry, de inkább ne jöjjön, legalábbis rendzsaw bácsit ne hívja, mert ki lesz kapcsolva: neki is friss a film és már fél éve meg akarja nézni, csöndben, moziban)
infók a fimről:
a csöndes, szinte oltári hangulat nem zárja ki azt, hogy a film után egy oltári borozást ne rendezzünk, feltéve ha hozunk magunkkal bort.
ráhangolódáshoz az első snitt:
"Carlos Reygadas-t állítólag azzal utasították el a rendezői iskolából, hogy felvételi filmje alapján úgy találták, már nincs mit tanítani neki, a szakma a kisujjában van. Ezt első filmje a Japán, komoly technikai felkészültségével, be is bizonyította. Virtuozitása azonban kicsit olyannak tűnt számomra, mint a csodagyerek, amikor a szülei unszolására megpróbálja lenyűgözni a vendégeket, bemutatva minden produkciót, amit csak tud. Ahhoz azonban, hogy koncerttermeket, sportarénákat, filmszínházakat, és még ki tudja mi mindent megtöltő igazi sportoló, zenész vagy színész legyen belőle sok gyakorlásra, és érettségre kell szert tennie, hogy eszközkezelése biztosabbá váljon, és higgadtabban és rutinosabban álljon a legnagyobb kihívást jelentő feladatok elé is.
Úgy látszik a mexikói rendező mostanra kezd csodagyerekből érettebb gondolkodású művésszé válni. Formanyelve csiszoltabbá, kiforrottabbá és sokkal letisztultabbá vált, anélkül, hogy veszített volna jellegzetességeiből. (Az eizenstein-i montázs, Kulesov kísérleteinek gyakorlati példája vagy Antonioni hatása fellelhető előző két filmjében és részben a legújabban is). A Csendes fény (Silent Light) nem csak formailag, de tartalmilag is visszafogottabb, ami a rendezőre oly jellemző provokáció és megdöbbentés helyett egy (főleg a Mennyei háború után) szemérmes és inkább az érzelmekre, mint a testiségre koncentráló szerelmi háromszöget mutat be. Ez utóbbi megint csak annak a bizonyítéka, hogy alkotója már nem érzi feltétlenül szükségesnek, hogy döbbenetkeltéssel és bravúroskodással hívja fel magára a figyelmet."
(idézet a film.hu-ról; Váró Kata Anna)
Dugaszolók avagy a köpülés mesterfokon
Abul-Hailúdzs tagja állva meredezett
Harminc kerek napig, mert sok hagymát evett.
Abul-Haidzsá pedig egyetlen éjszaka
Nyolcvan szűz leánynak lett hites ura.
Tehette ezt azért, mert csak hommoszt evett,
S nem ivott rá mást, csak mézzel kevert tejet.
S ne feledd Maimúnt, aki bírta maggal,
Ötven éjjel s nappal köpült szorgalommal.
Nem volt megállás, folyvást nyomakodott.
S nem hogy belefáradt, de rátett tíz napot.
Maimún, a rabszolga, mást sohasem evett,
Mint tojássárgáját és puha kenyeret.
(Muhammad an-Nefzawi: Az Illatos kert. részlet)
megj.: A hommosz csicseriborsópép. Citrom, olívaolaj, fokhagyma hozzáadásával készül.
Tuesday, September 2, 2008
A fax-jelenet
a múltkori A fül-jelenet után egy másik kedvenc gyilkolás. fehér inges, nyakkendős kedélyesen, zenére.
Részlet a Hivatali patkányok (Office Space) című filmből
... ja igen, egy irodában dolgozom éppen...
... klikkeljen, aki valaha is úgy érezte, hogy szívesen szétverne egy gépet:)
Monday, September 1, 2008
Meditációs barkochba
"A mester kedvenc játéka a meditációs barkochba volt. Ilyenkor mindketten gondoltak valamire, de nem kérdezték ki egymást."
"- Mester, vajon van-e a világon csodálatosabb a szemhéjra adott csóknál?
- Buddha.
- Buddha?
- Buddha sem - pontosított a mester."
"- Mester, mondd, mit tehetünk valójában a gyermekek szenvedése, az anyák kései magánya, a fűszálak hajnali remegése és a vágóhidak apokalipszise ellen? A mester nem felelt azonnal. Másnap is hiába várták tőle a választ.
Harminchárom év telt el. A mester akkor összehívta a tanítványokat, fölemelte a tekintetét, és nagyon halkan azt mondta:
- Semmit."
"Egy ízben a mester belenézett a tükörbe, de nem látott benne semmit. Már majdnem megörült a nirvánának. Ekkor egy tanítvány fölkapcsolta a lámpát."
"- Mester, szerelmes lettem a lányba, aki reggelente a tejet hozza a faluból. Mit tegyek?
- Mondd meg neki vagy titkold el. Költözz hozzá vagy maradj a kolostorban. De ha mégysz, a kolostort hagyd itt. Ha maradsz, felejtsd el arcát.
- S ha nem tudok dönteni?
- Akkor lopva találkozzatok.
A tanítvány elpirult. Nem mert megvilágosodni."
"A mester egyszer, a városban járván, egy presszó teraszán magányosan kávézó nőt pillantott meg. Odalépett hozzá, és tüzet kért tőle.
- De hiszen nincs is cigarettája! - csodálkozott a nő.
- Nem dohányzom. Csak tüzet adjon - mosolygott a mester.
A nő megvilágosodott. (Először volt boldog.)"
"- Most Buddhát fogok hajtogatni! - jelentette ki a mester. Nagyon szeretett origamizni.
- Mester, nem szentségtörés ez? - aggodalmaskodott az egyik tanítvány.
- Ha nem szakad rám az ég, akkor nem - mosolygott a mester."
"- Mester, hogyan találok rá a helyes útra?
- Ezt Li-Suantól kérdezd.
- Ő tudni fogja a választ?
- Nem. De már régóta egyedül él, és biztosan örül majd a látogatásodnak."
"Li-Suan egyszer azt álmodta, hogy ő lepke. Reggel, amikor fölébredt, nem tudta eldönteni: ő álmodta-e a lepkét, vagy a lepke álmodja őt. Álmáról és kétségeiről beszámolt szerzetestársainak is. Ám azok nem hittek neki, mert Li-Suanról mindenki tudta, hogy nagy hazudozó.
Li-Suan egyszer azt álmodta, hogy ő lepke. Reggel, amikor fölébredt, nem tudta eldönteni: ő álmodta-e a lepkét, vagy a lepke álmodja őt. Álmáról és kétségeiről beszámolt szerzetestársainak is. Ám azok nem hittek neki, mert érezték, hogy ez végzetes lenne számukra.
Li-Suan egyszer azt álmodta, hogy ő lepke. Reggel, amikor fölébredt, nem tudta eldönteni: ő álmodta-e a lepkét, vagy a lepke álmodja őt. Álmáról és kétségeiről beszámolt szerzetestársainak is. Ám azok nemigen figyeltek rá, mert ezt a történetet már mind jól ismerték.
Li-Suan egyszer azt álmodta, hogy ő lepke. Reggel, amikor fölébredt, nem tudta eldönteni: ő álmodta-e a lepkét, vagy a lepke álmodja őt. De Li-Suant és a lepkét csak Kafka találta ki. Kafka, akit - mindannyian tudjuk - Borges álmodott meg. Borges, aki
[A kézirat itt megszakad.]"
Halmai Tamás: Koanok